‚Posílal prvňáky do plynu.‘ Autor komentáře zatím beztrestně nevyvázne, státní zástupce se odvolal

Vítězslavu Kroupovi nadále hrozí trest za nenávistný komentář pod fotkou prvňáků z Teplic. Státní zástupce podal odvolání proti zprošťujícímu rozsudku, podle něhož se nepodařilo prokázat, že autorem komentáře je právě Kroupa. Muž se přitom k jeho napsání policii sám přiznal a později informaci při hlavním líčení potvrdil jeho advokát. Muž čelí obžalobě i kvůli šíření neonacistických symbolů.

Původní zpráva Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Fotografie, pod níž se objevily nenávistné komentáře | Foto: Zdeněk Traxler | Zdroj: Deník

„Mohu potvrdit, že k Okresnímu soudu v Teplicích bylo podáno odvolání zdejšího státního zastupitelství v kauze nazvané Základní škola Plynárenská a nevhodných komentářů pod fotkou prvňáčků. Odvolání bylo podáno proti zprošťujícímu rozsudku Okresního soudu v Teplicích,“ uvedl státní zástupce Pavel Norek z Okresního státního zastupitelství v Teplicích.

Za nenávistná slova o teplických prvňácích trest nepadl. Podle soudkyně se neprokázalo, kdo je autorem

Číst článek

‚Řešení se nabízí‘

Případ je posledním ze série rok a půl starých nenávistných komentářů pod fotografií prvňáků z teplické čtvrti Prosetice, které měly soudní dohru.

„Ještěže jsou ze ZŠ Plynárenská. Řešení se přímo nabízí,“ napsal Kroupa o dětech. Podle obžaloby tak učinil kvůli etnické příslušnosti některých z vyfotografovaných dětí a narážel na vyvražďování Židů za druhé světové války v plynových komorách.

Když posléze policie monitorovala jeho profil, našla na něm fotografie Adolfa Hitlera, Hermanna Göringa a říšské orlice s hákovým křížem.

Příspěvek Víti Kroupy pod fotografií dětí z teplické základní školy. | Foto: reprofoto Facebook Víti Kroupy | Zdroj: Facebook

Státní zástupce Norek muže obžaloval kvůli projevu sympatií k hnutí směřujícímu k potlačení práv a svobod člověka a podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod. U soudu pak pro něj žádal dvouměsíční podmínku.

Nejsem nějaký rasista... velký, prvňáky jsem do plynu neposílal, hájí se autor komentáře pod fotkou z Teplic

Číst článek

Teplická soudkyně Lucie Yakut ale Kroupu na konci dubna zprostila obžaloby, nepodařilo se podle ní prokázat, že facebookový profil „vita kroupa“, z něhož komentář a fotografie pocházejí, patří skutečně obžalovanému muži.

Kroupa se k tomu přitom sám přiznal při podání vysvětlení na policii. Tvrdil ale, že okolnosti si už nepamatuje. Autorství potvrdil také serveru iROZHLAS.cz, který ho našel a vyzpovídal.  

Když ale muže kriminalisté obvinili, odmítl vypovídat. A informace z pouhého podání vysvětlení soud jako důkaz použít nemůže. 

‚Prostě napsal komentář‘

Autorství komentáře nicméně přímo v soudní síni potvrdil Kroupův advokát Michael Mann. „Prostě jen napsal komentář k fotce, jak to v tu chvíli cítil, jízlivě, cynicky, sarkasticky,“ řekl.

Nenávistný komentář k fotce prvňáků napsala z baru. Přečtěte si, proč soud potrestal ženu z Tachova

Číst článek

I přes to soudkyně Kroupu obžaloby zprostila, o jeho autorství podle ní svědčí jen nepřímé důkazy.

Za nenávistný komentář pod fotkou dětí přitom trest padl. Loni v září Okresní soud v Tachově nepravomocně uložil osmiměsíční podmíněný trest se zkušební lhůtou na 1,5 roku a pokutu 20 tisíc korun ženě, která pod fotku napsala jednoslovný komentář „Rovnou“ a připojila k němu symbol revolveru.  

Policie stíhala také Petra Valoucha z Frýdecko-Místecka, který pod fotografii napsal: „Tam sedl granát jako prd*l na prkýnko.“ Případ ale státní zástupce podmíněně zastavil, protože muž poslal 15 tisíc korun na dobročinné účely.

Ondřej Golis Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme