Ztraceného Vítka neobjevil ani vrtulník

Ani vrtulník s termovizí dnes neodhalil místo, kam se poděl ztracený Vítek Kalousek. Dvouapůlletý chlapec z Borovnice na Trutnovsku odešel ve čtvrtek odpoledne z domova se svým jezevčíkem a od té doby po něm v okolí vesnice marně pátrají stovky záchranářů, vojáků i dobrovolníků. Vítek je venku už více než 50 hodin a šance, že žije se stále změnšuje. Pátrání bude pokračovat ráno.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vít Kalousek | Foto: Policie ČR

Na pět stovek pátračů se stejně jako v pátek vydalo po rozednění do okolí vesnice a v rojnicích pročesávaly rozsáhlý terén. "Máme takový dojem, že to může být až 30 čtverečních kilometrů. Pátrači se pohybovali po všech možných prostorách, to znamená rokle, strže, menší vodní plochy," popsal akci mluvčí trutnovské policie Petr Kopecký. "Bohužel zatím jsme nenašli vůbec nic," dodal.

Stopy po Vítkovi a jezevčici Terce nenašli ani ve vesnici, kde dopoledne opět důkladně prohledali místa, kam by se mohl chlapec zatoulat, především dvorky, kůlny a garáže. Malého chlapce nevyčenichalo ani jedenáct psů Horské služby, která v Krkonoších přerušila své cvičení. Potápěči pátrali také v nedalekém zatopeném lomu, bezvýsledné bylo i vypuštění požární nádrže v Borovnici.

K pátračům se připojila i stovka vojáků z Hradce Králové. Nasazen byl také vrtulník s termovizní, kterému v pátek bránilo vzlétnout špatné počasí. Helikoptéra s moderní technikou je schopná objevit osoby, které zůstanou při běžném pátrání ukryty. "Pokud by byl Vítek někde schován, a to třeba i v nějakém objektu, tak by nám rozdíl teploty ukázal místo jeho pohybu a mohli bychom ho v kombinaci s pozemním pátráním najít," věří okresní policejní ředitel z Trutnova Ivan Bílek.

Vítkův osud není lhostejný ani místním lidem. Další se hlásí na obecním úřadě, kde se sídlí štáb pátrací akce. "Dostali jsme za úkol prohledat všechny keře, strouhy, kůlny, garáže, veškeré objekty kolem vesnice," říká obyvatel vesnice Jan Záruba. Je jedním z desítek dobrovolníků, kteří malého Vítka hledají. Na pomoc si vzal i psa. Stejně jako ostatní ale zatím úspěšný nebyl.

Podle velitele pátračů Karla Slavíka polici zatím schází zejména informace pohybu nezvěstného chlapce nebo jeho psíka. "Informací je minimum, zatím se vyhodnocují a podle toho potom pročesáváme prostory, kde byl. Zatím bohužel spíš stavíme na vodě," posteskl si Slavík. "Prověřujeme i informace od senzibilů, dosud s negativním výsledkem," doplňuje Bílek.

Vítek Kalousek odešel z domu svých rodičů ve čtvrtek kolem 15:00. Od té doby jej nikdo neviděl. Pátrání začalo zhruba v 17:30, později se k policistům i dobrovolníkům přidal i vrtulník s termovizní. Páteční pátrání ale ztížilo husté sněžení a rozblácený terén.

O chlapci bylo ve vesnici známo, že už v minulosti se svým psem několikrát z domu odešel. Dostal se i poměrně daleko od vesnice. Jeho výlety ale zatím pokaždé měly šťastný konec. Dům, v němž chlapec žije s rodiči, desetiletým bratrem a asi desetiměsíční sestrou, stojí stranou nad vesnicí a je neoplocený. Policie nevylučuje ani možnost, že chlapce někdo unesl nebo že se stal obětí trestného činu.

Petr Doležel, Jiří Máslo, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme