Zapojení zubařů ze třetích zemí se nejspíš usnadní. Sněmovna novelu schválila, Šmucler ji kritizuje

Usnadnit zapojení zubařů ze zemí mimo Evropskou unii do poskytování péče v Česku má senátní novela, kterou v úterý Sněmovna ve zrychleném režimu schválila. Novela má v reakci na nedostatek zubařů umožnit zubním lékařům ze třetích zemí, aby mohli nově pracovat v Česku pod dohledem jiného stomatologa. Proti tomu se již dříve postavil prezident České stomatologické komory Roman Šmucler, který hodlá novelu v případě přijetí napadnout u soudů.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policie pátrá po petrohradské zubařce, která měla pacientce vytrhat 22 zdravých zubů. Za zákrok si nechala zaplatit asi 350 tisíc korun.

Mnoho zahraničních zubařů za stávajících pravidel zamíří raději na Slovensko nebo do Polska (ilustrační foto) | Foto: Fotobanka Pixabay | Zdroj: Pixabay

Novela, kterou nyní dostane k potvrzení souhlasu Senát, má podle předkladatelů pomoci nahradit nedostatek zubařů v Česku, aniž sníží nároky zákona na odbornou způsobilost zubních lékařů.

Senátoři od začátku vědí, že se bude porušovat, říká Šmucler k novele o zubařích ze třetích zemí

Číst článek

Podle zákona nyní musejí lékaři ze zemí mimo Evropskou unii, například z Ukrajiny, získat uznání svého diplomu, složit zkoušku z českého jazyka a odbornou aprobační zkoušku. Kvůli tomu podle místopředsedkyně Senátu Jitky Seitlové (KDU-ČSL) raději zamíří do Polska nebo na Slovensko.

Nově by tak podle novely mohli stomatologové po ověření jejich zubařského vzdělání pracovat pod dohledem zubařů s nejméně pětiletou praxí, kteří mají smlouvu nejméně se třemi zdravotními pojišťovnami, případně na pracovištích, které mají akreditaci pro vzdělávání. Tato pracoviště už nyní mohou zaměstnat zahraniční lékaře na šest měsíců kvůli získávání odborné praxe.

Novelu podpořilo 98 ze 111 přítomných poslanců. Pro hlasovali zástupci vládních stran a opozičního hnutí ANO, poslanci SPD se hlasování zdrželi.

Šmucler už dříve řekl, že kontrolu lékařského diplomu nepovažuje za dostatečnou, protože je pouze formální. Vyjádřil také pochybnosti o tom, zda bude mít lékař v ordinaci čas na svého kolegu-cizince dohlížet.

„A víceméně odpadne jazyková zkouška, tedy pacient jim nebude rozumět,“ dodal. Novela je podle prezidenta komory v rozporu s unijním právem, hodlá ji v případě přijetí napadnout u českých i evropských soudů.

Senátor Ladislav Václavec (ANO) za předkladatele označil Šmuclerův přístup k novele za arogantní a negující. Podotkl, že podobné řešení už před několika lety přijali v Polsku a na Slovensku. V Česku jsou podle Václavce zhruba tři stovky zubařů z Ukrajiny čelící ruské agresi, kteří musejí vykonávat jiné profese.

V Česku podle senátora nemá zubaře 1,5 až 1,8 milionu obyvatel. S tím dlouhodobě nesouhlasí komora, podle jejíchž lednových dat je bez systematické stomatologické péče asi 600 000 lidí. Přes 82 procent obyvatel má podle komory zubního lékaře na pojišťovnu a dochází na preventivní prohlídky, další dvě procenta chodí jen s akutními potížemi. Zhruba desetina lidí si zubní péči hradí sama.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme