Zubaři nesouhlasí s návrhem úhradové vyhlášky na příští rok

Sehnat zubaře nemusí být nijak snadné. Jistou útěchou může být, že zdejší stomatologové se ve větších počtech nechystají odcházet do ciziny za lepšími podmínkami jako jejich kolegové s jinou specializací, které to podle lékařských odborů do zahraničí táhne.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

U zubaře

U zubaře | Foto: manželé Stillerovi

Zubaři jsou na tom o poznání lépe, ale ani oni nejsou spokojeni s celkovými výhledy zdravotnictví, co se financování týče. Také si stěžují na návrh úhradové vyhlášky, která podle kritiků sníží příští rok úroveň a dostupnost lékařské péče.

„Návrh vyhlášky, který připravilo ministerstvo zdravotnictví, opravdu není dobrý. Nejenom že zasáhl mírně od cen, ale bohužel i do odborné části této vyhlášky,“ řekl v Ozvěnách dne prezident České stomatologické komory Pavel Chrz, který o úhradové vyhlášce odpoledne jednal s ministrem zdravotnictví Leošem Hegerem.

Přehrát

00:00 / 00:00

Prezident České stomatologické komory Pavel Chrz mluví v Ozvěnách dne o úhradové vyhlášce na příští rok.mp3

Česká stomatologická komora se podle slov Pavla Chrze snažila ministra přesvědčit, aby respektoval dohodu, kterou zubaři uzavřeli v rámci dohodovacího řízení se zdravotními pojišťovnami.

„Pan ministr zase vysvětloval svoje stanovisko, nicméně přislíbil, že se našimi připomínkami k této vyhlášce bude vážně zabývat. Do konce týdne by snad z toho měl být nějaký výsledek, který bude ještě možné dál s ním projednávat,“ uvedl Pavel Chrz.

Pro příští rok podle něj existují dva možné scénáře. Buď ministerstvo zdravotnictví poopraví vyhlášku tak, aby vyhovovala jak stomatologům, tak resortu. V opačném případě by muselo každé zdravotnické zařízení individuálně vyjednávat se zdravotními pojišťovnami o úhradách na příští rok.

„Dovedete si představit při šesti a půl tisících zdravotnických zařízeních a deseti zdravotních pojišťovnách, že by to bylo velmi svízelné a dlouho by to trvalo,“ řekl prezident stomatologické komory.

Eva Presová, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme