Zubaři varují, že jich ubývá

Zubařů v Česku ubývá, a pokud se nic nezmění, bude v Česku za několik let obtížné sehnat zubní ošetření. Toto varování uslyší premiér Jiří Paroubek na dnešní schůzce s prezidentem České stomatologické komory Jiřím Pekárkem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Milada Emmerová | Zdroj: ČTK

Podle Pekárka dostupnost zubní péče zhoršuje i to, že mladí zubaři odcházejí za prací do ciziny a pacienti ze zemí Evropské unie jezdí do Česka za levnějším ošetřením. S premiérem se zřejmě pobaví i o opatřeních, která zdravotním pojišťovnám doporučila ministryně zdravotnictví Milada Emmerová.

V jednom z deseti bodů požaduje, aby pojišťovny přehodnotily financování zubní péče. Podle ministryně někteří zubaři vykazují péči pojišťovnám a současně za ni inkasují od pacientů peníze.

"Všechny ostatní segmenty zdravotní péče mají takzvaný sazebník, jenom stomatologové hned od počátku ceník. Těžko se ty rozdíly doceňují. Mají to všechno jinak, a přitom jde o určitý segment, který by se neměl nijak vymykat ze zajišťování zdravotní péče včetně jeho financováním," řekla ministryně.

Šéf komory Pekárek si myslí, že je nutné zavést vyšší spoluúčast pacientů. "Část stomatologické péče by měla být vyčleněna z veřejného zdravotního pojištění. Prostředků ve veřejném zdravotním pojištění neustále ubývá. Dneska už menší část lidí platí pojištění, zbytek platí stát. Do budoucna zestárnutím populace České republiky se situace bude zhoršovat," vysvětlil.

Naděžda Hávová, Lucie Husárová 1, Vilém Janouš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme