Zubaři viní z pozdních úhrad za péči Ministerstvo zdravotnictví

Lékaři se potýkají se zpožďováním úhrad od Všeobecné zdravotní pojišťovny. Mnohým ambulancím hrozí krach. Může za to dlouhodobě špatná politika Ministerstva zdravotnictví, která nesystémovými opatřeními nutí zdravotní pojišťovny navyšovat platby nemocnicím na úkor ambulantních ordinací. Shodli se na tom účastníci valné hromady České stomatologické komory.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

v zubní ordinaci | Foto: René Zavoral

Největší problémy se zpožděnými platbami mají zubaři bezkonkurenčně se Všeobecnou zdravotní pojišťovnou. Také proto, že je u ní pojištěno nejvíce lidí. To potvrzuje i lékařka z Prahy 8, která má 1600 pacientů a měsíčně jich ošetří v průměru čtyři stovky. Osmdesát procent jejích pacientů je právě u VZP.

"Fakturu, kterou jsem odevzdala 1. července, do dneška nemám proplacenou. To jsou výkony, které byly provedeny v červnu, a dneska máte 17. září a já pořád ty peníze nemám a už v červnu jsem vlastně tu platbu zálohovala. Momentálně mi Všeobecná zdravotní pojišťovna dluží kolem 200 tisíc."

Viceprezident stomatologické komory Pavel Chrz upozorňuje na to, že zpožďování plateb může dopadnout i na pacienty. "Jestliže zubní lékař nemá dostatečnou rezervu, tři měsíce nedostane od zdravotních pojišťoven peníze, nemá na patřičné materiály a z toho se samozřejmě odvíjí i zhoršená péče pro pacienty."

Zubaři si myslí, že za to může dlouhodobě špatná politika Ministerstva zdravotnictví. Říká to například doktorka Zuzana Vystrčilová z Českých Budějovic.

"Ta prvotní platební neschopnost je dána nesystémovými opatřeními, která nutí pojišťovnu navyšovat platby nemocnicím na úkor ambulantní sféry a na nás se prostě dlouhodobě nedostává. A když si představíte, že provoz svých zařízeních - tady nejde o mzdy, tady jde o provoz - lékaři musí dotovat ze svých rezerv, tak jistě pochopíte, že v podstatě jsme na hranici únosnosti."

Stomatologům dnes vysvětlovali svoji představu řešení jak zástupci Ministerstva zdravotnictví, tak politické opozice. Komora zatím nemá jasno, která koncepce je lepší. Nicméně leccos může naznačit to, že názor lékaře Pavla Kužela z Písku ocenili účastníci valné hromady bouřlivým potleskem.

"Všeobecná zdravotní pojišťovna s námi cítí, ale pomoci nám nemůže. Ministerstvo zdravotnictví s námi necítí a pomoci nám nechce."

Problémy se zpožďováním úhrad nemají jen zubaři, ale i další lékaři.

Jitka Hanžlová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme