Čekala, až mrtvé tělo zmizí. Soud řeší případ zubařky, která zabila svého druha, samozvaného léčitele

Kutnohorská zubařka, která usmrtila partnera, nespáchala podle svého obhájce vraždu, ale zabití v omluvitelném hnutí mysli. Z jejích policejních výpovědí vyplývá, že samozvaný léčitel ji dlouhodobě psychicky i fyzicky deptal. Její právník ve středu u soudu uvedl, že muž s ní manipuloval „na pomezí náboženství a psychoterapie“.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Městský soud

Soud řeší případ zubařky, která zabila svého druha, samozvaného léčitele (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Cítí se být vina smrtí poškozeného. Má zájem uzavřít se státní zástupkyní dohodu o vině a trestu, pokud by se změnila právní kvalifikace skutku. (...) Jednala v silném rozrušení ze strachu, zmatku, omluvitelného hnutí mysli a v důsledku předchozího zavrženíhodného jednání poškozeného,“ prohlásil o zubařce její advokát Martin Bugaj.

Zranil 11 dětí a zabil učitelku. Muži, který najel autem do davu v Berlíně, nařídil soud psychiatrickou léčbu

Číst článek

„Dlouhou dobu ji ovládal a ona byla naučená plnit jeho pokyny,“ řekl právník o vztahu mezi klientkou a jejím druhem.

„Skutek nelze v žádném případě kvalifikovat jako vraždu, natož vraždu úkladnou,“ míní i obhájkyně Stejskalové Andrea Vejběrová.

„Poškozený doktorku Stejskalovou zcela ovládal a její vůli nahradil svou vlastní. Stejně tak ovládal celou skupinu lidí, kterou lze z odborného hlediska jistě označit jako sektu. Tito lidé byli pro něj schopni učinit prakticky cokoliv, včetně sebepoškozování a pronásledování jiných lidí,“ zdůraznila.

Partner i léčitel

Muž podle ní využíval manipulaci, sugesci i prvky hypnózy. Dodala, že léčitel přiměl Stejskalovou i k tomu, aby zcela odstřihla a vydědila své děti.

Z trojnásobné vraždy na Přerovsku viní kriminalisté partnera příbuzné obětí. Ten spáchal sebevraždu

Číst článek

Předsedkyně soudního senátu Daniella Sarah Sotolářová přečetla protokoly o dřívějších policejních výpovědích obou žen. Z vyjádření zubařky vyplynulo, že se s léčitelem seznámila v době svých vysokoškolských studií právě přes Stejskalovou, ke které chodila cvičit.

Nejprve zubařku „léčil“, a to tak, že přikládal ruce na její hrudník či bederní páteř. Absolvovala takto stovky sezení, za každé platila 500 korun v hotovosti. Takto podle ní léčil další stovky lidí a dříve ještě mnohem víc. „Všichni jsme ho vnímali, že pomáhá lidem, že má nějaké schopnosti,“ vysvětlila.

Žít spolu začali počátkem loňského roku poté, co jeho domácnost proti jeho vůli opustily dvě jiné ženy, které se o něj staraly. Muž byl zubařčiným prvním partnerem. Podle její prvotní výpovědi pracoval ve skladu zeleniny, měl zdravotní problémy s očima a už od jara mluvil o tom, že nechce být na světě.

Donutil ji, aby ho zabila

 „Nejdřív jsem ho nebrala vážně. Pak ale říkal, že jestli ho opravdu miluji, tak ho v tom nenechám a pomůžu mu,“ řekla.

Až v jednom z pozdějších výslechů připustila, že muž ji před zbytkem skupiny ponižoval, nutil ji svlékat se před jinými členy společenství či spát s nimi v posteli, bil ji, přiměl ji prodat babiččin dům nebo jí vyhrožoval smrtí lidí, na kterých jí záleželo.

‚Výpovědi obžalovaného byly stále absurdnější.‘ Muž dostal 27 let vězení za brutální vraždu své ženy

Číst článek

„Řekl mi také, že znemožním mé zemřelé matce projít nebeským očistcem. Nebyla jsem jediná, komu se tohle dělo, nebylo úniku,“ uvedla. Léčitel ji mimo jiné přesvědčoval o tom, že v minulých životech byla čarodějnice a že může za smrt své matky, protože má v sobě zlou energii, kterou ubližuje všem v okolí včetně pacientů.

‚Řídil celý můj život‘

„Řídil celý můj život - co budu snídat, co budu dělat. (...) Všechny nás přesvědčil, že nám vidí do hlavy a čte si každou myšlenku, takže si může načíst celý náš život a ví o člověku úplně všechno,“ doplnila. Zmínila také incident, při kterém léčitel přinutil člena společenství, aby si za domnělou zradu usekl části prstů na noze.

Podle státní zástupkyně muž před svým skonem dobrovolně spolkl lék, který obstarala zubařka a který měl zklidňující a hypnotické účinky. Zubařka ho poté řízla skalpelem do třísla a na zápěstí a vpíchla mu celkové anestetikum. Právě na akutní otravu touto látkou muž zemřel.

‚Mrzí mě, kam to došlo‘

„Do poslední chvíle jsem dělala všechno pro to, abych tomu zabránila, abych mu pomohla. Jediný, kdo něco plánoval, byl on. Klečela jsem na zemi, držela ho za nohy a prosila ho, aby to nedělal,“ vypověděla dříve zubařka.

,Nenávist ve mně zvítězila.‘ Za vraždu tří příbuzných na Prostějovsku uložil soud v Brně doživotí

Číst článek

Muž chtěl podle ní odejít do jiného světa, protože věřil, že v tomto světě ho lidé zradili. Její slova potvrdila v policejní výpovědi i Stejskalová. „V bytě hystericky křičela, že je možno to zastavit, že zavolá záchranáře, aby mu vypumpovali žaludek. On to razantně odmítl. Zakřičel na ni: dělej, a ona začala fungovat jako robot,“ popsala počínání zubařky.

Obě vysokoškolsky vzdělané ženy po činu podle obžaloby čekaly, až mužovo tělo samo zmizí, protože jim to před svým skonem sliboval. Když se tak nestalo, ženy se společně obrátily na policii. „Strašně mě mrzí, kam to zašlo. Nechtěla jsem, aby to tak dopadlo,“ řekla zubařka s pláčem policistům. „To, co se stalo, považuji za službu duši, která potřebovala odejít," vysvětlila jim Stejskalová.

S mužem se poprvé setkala v roce 2007, kdy jí „diagnostikoval“ rakovinu slinivky. Následně se u něj začala léčit. Naposílala mu také peníze, které získala v restitucích. Podle ní si je k němu jen dávala do úschovy, protože jeho bankéř nabízel lepší možnost jejich zhodnocení.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme