Národohospodářská fakulta VŠE má novou děkanku. Problémy prý ale Zubíková vidí jinak než rektor

Adéla Zubíková byla jmenována děkankou Národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické (VŠE), pro iROZHLAS.cz a Radiožurnál to potvrdila tisková mluvčí školy Kateřina Macháčková. „Paní děkanka a pan rektor mají rozdílné názory ohledně příčin problémů Národohospodářské fakulty, nicméně uvidíme dále,“ stojí v prohlášení mluvčí VŠE. Zubíková ve funkci nahradila Miroslava Ševčíka, který byl odvolán na konci roku 2023.

Původní zpráva Praha (Aktualizováno: 20:56 4. 6. 2024) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Adéla Zubíková

Adéla Zubíková | Zdroj: Profimedia

Mluvčí Kateřina Macháčková pro iROZHLAS.cz a Radiožurnál dodala, že „neumožnění přístupu studentů a médií na zasedání Akademického senátu, na kterém byla Zubíková zvolena, shledává vedení školy jako nešťastné“.

Ševčíka nahradí jeho zástupkyně. Ve funkci děkanky povede Národohospodářskou fakultu Zubíková

Číst článek

Adélu Zubíkovou odsouhlasil Akademický senát Národohospodářské fakulty jako novou děkanku ve středu 29. května během jednání za zavřenými dveřmi. Tiskový tajemník fakulty dovnitř odmítl vpustit zástupce médií i studentů s odvoláním na naplněnou kapacitu jednací místnosti. „Jde o akademickou akci, ne veřejnou. Přednost má akademická obec,“ řekl tehdy.

Před začátkem jednání dovnitř smělo několik fotografů, ti však se zahájením zhruba v 18.00 museli odejít. Během jednání před místností postávala také zhruba dvacítka studentů, kteří se nedostali dovnitř, přestože požadovali, aby mohli volbě nové děkanky přihlížet.

Volilo se dvakrát

O zvolení Zubíkové Akademický senát stručně informoval na chodbě před místností zhruba ve 20.30. „O dalších věcech rozhodne pan rektor, který ji (Zubíkovou) bude jmenovat,“ oznámil po volbě předseda fakultního akademického senátu Ján Pavlík. 

Senát Národohospodářské fakulty VŠE nezvolil nástupce Ševčíka, jediný kandidát na děkana neuspěl

Číst článek

Dvaatřicetiletá Zubíková provizorně vede fakultu od doby, kdy byl její děkan Miroslav Ševčík odvolán v prosinci 2023. Od roku 2022 působila jako proděkanka pro studium. 

Nástupce Ševčíka se volil dvakrát. V první volbě neuspěl bývalý děkan Zdeněk Chytil, a to i přes to, že byl po odstoupení jiného uchazeče Pavla Řežábka jediným kandidátem na šéfa fakulty. Hlas mu ale dal pouze jediný senátor.

Podle Chytila senát jeho zvolení zamítl kvůli tomu, že se „vyslovil negativně k některým veřejným vystoupením bývalého děkana“.

Národohospodářská fakulta v současnosti řeší mimo jiné i odebrání akreditace k řízení ke jmenování profesorů v oblasti ekonomie, o čemž rozhodla v dubnu Rada Národního akreditačního úřadu. Důvodem byla nedostatečná publikační činnost fakulty a nízké zapojení do vědeckých a výzkumných projektů, řekl dříve předseda úřadu Robert Plaga.

Odvolání Ševčíka

Snahy o odvolání Ševčíka odstartovaly poté, co se děkan 11. března zúčastnil demonstrace na Václavském náměstí v Praze. Následně ho novináři vyfotografovali, jak ho vytlačují těžkooděnci ze schodů Národního muzea. Desítky lidí, které se před tím účastnily demonstrace Česko proti bídě, požadovaly stažení ukrajinské vlajky z čela budovy.

Děkan, který má za sebou několik kontroverzních momentů, dlouhodobě odmítá, že by poškozoval dobré jméno VŠE nebo fakulty, kterou vede. Na fakultě zůstává a podle svých slov bude připravovat právní kroky, kterými se chce proti odvolání bránit. 

Ševčíkovy kontroverze

  • V roce 2014 měl zneužít Miroslav Ševčík už jako děkan VŠE modrý majáček. Využil ho v koloně na dálnici D5 a v takto označeném autu odjel v protisměru, v pruhu uvolněném řidiči pro sanitky. Vysvětloval to tím, že vezl zraněnou ženu do nemocnice.
  • Šéf národohospodářské fakulty působil jako ekonomický expert hnutí Trikolora. Podle serveru Seznam Zprávy den před sněmovními volbami v roce 2021 využil získané kontakty ze systému školy a využil je při reklamě na své politické angažmá.
  • V září loňského roku Ševčík vystoupil na protivládní demonstraci, za přednesený projev si vysloužil kritiku rektora. „Bylo mi až líto profesora Fialy, když seděl na hanbě v Evropském parlamentu a musel jako malý smrad poslouchat výblitky člena Evropského parlamentu Guya Verhofstadta. Bohužel si je nechal líbit. Kdyby měl koule, tak by mu dal alespoň slovně po hubě za jeho nehorázné řeči,“ říkal Ševčík před davy na Václavském náměstí.

Vít Kubant, hof Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme