Zubní protéza i sjezdové lyže, ztráty a nálezy ukrývají různé poklady

Prázdný sud od piva nebo sjezdové lyže, takové předměty se nacházejí ve ztrátách a nálezech na jihlavském magistrátu. Pokud si nyní lidé pro ztracenou věc přijdou, zaplatí nově za její skladování symbolický poplatek. Loni si lidé v Jihlavě vyzvedli více než polovinu z nalezených věcí. Naopak v Českých Budějovicích mají s ukládáním ztracených věcí problém. Podle nového občanského zákoníku je musí skladovat tři roky. Radnice tak hledá prostory, kam předměty uložit.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ztráty a nálezy - Třebíč

Ztráty a nálezy - Třebíč | Foto: Michal Malý | Zdroj: Český rozhlas

Jednu korunu za den a metr čtvereční zaplatí lidé, kteří si v Jihlavě přijdou vyzvednout ztracené věci. Vedoucí správního odboru Jan Vystrčil počítá, na kolik majitele přijde znovunalezené jízdní kolo.

„Kdybychom to sečetli, tak je to sice dva metry na délku, ale pět nebo deset centimetrů na šířku, takže bychom se také do metru vešli. Zaokrouhluje se to na celé metry nahoru. Například kufr zabírá do jednoho metru, takže 365 korun skladného za rok. Z nálezů, co tu jsou, by se do jednoho metru vešly všechny,“ dodává Vystrčil.

Přehrát

00:00 / 00:00

Za vyzvednuté věci ze ztrát a nálezů si lidé v Jihlavě zaplatí. Co všechno ukrývají ztráty a nálezy, zjišťoval redaktor Daniel Zach

Ukazuje také sklad, do kterého úředníci ukládají nalezené věci. Občas se mezi ně dostanou i rozměrnější předměty, jako jsou třeba lešenářské trubky.

„Městská policie s nimi chytila někoho, kdo je vezl do sběrny kovů. Tvrdil ale, že je nalezl, tak to bylo předáno jako nález. Nenašli jsme nikoho, komu by chyběly,“ vypráví Vystrčil.

Loni se vrátila majitelům více než polovina z 200 nalezených předmětů. Za většinu by si nyní úřad účtoval korunu z den. Nejčastěji si ale lidé chodí pro ztracené doklady nebo klíče, které se do skladu vůbec nedostanou.

„Je to uskladněné v kanceláři v sejfu tak, aby s věcmi nemohlo dojít k nějakým neoprávněným dispozicím,“ vysvětluje Jan Vystrčil.

I mobilů ztratí cestující v Budapešti bezpočet | Foto: Gregor Martin Papucsek

Například u rozbité staré žehličky úředníci majitele nehledají. Podle nového občanského zákoníku ji rovnou zlikvidují. Podle Kateřiny Škarkové ze správního odboru tedy nehrozí, že by se sklad nalezených věcí zaplnil.

„Většinou se u nás nosí věci, které jsou několik desítek let staré. Takže tam bychom asi rovnou zhodnotili, že to je bez ceny,“ uzavírá Škarková.

Sklady jsou mnohdy přeplněné

Zatímco dříve mohly obce předměty po půl roce likvidovat nebo prodávat, podle nového občanského zákoníku je musí schovávat tři roky. V Českých Budějovicích tak mají ve skladech stovky kol, veslařský trenažér nebo různé kabely a věci už němají kam dávat.

Přehrát

00:00 / 00:00

Radnice musí nově věci ze ztrát a nálezů skladovat 3 roky. Prostory tak hledají například v Českých Budějovicích. Natáčela Mária Pfeiferová

Starý systém byl lepší, připouštěl nám, že po půl roce se mohlo s věcmi nakládat, říká Zdeněk Urban.

„Čas od času jsme kola nechali ocenit a připravili je k prodeji. Pak se tady vždy prováděl výprodej, kde si lidé mohli kola zakoupit,“ popisuje Urban a dodává:

„Co doběhlo podle působnosti starého občanského zákoníku, tak se prodalo. Toto jsou všechno věci, které naběhly po 1. lednu 2014. Teď to bude čekat tři roky, než s tím budeme moci něco udělat.“

Problém s přetékajícími sklady ztracených a nalezených věcí mají i další jihočeská města. Sklad je v tuto chvíli plný v Písku a podle vedoucího kanceláře tajemníka Stanislava Štěpánka hledají nové prostory i ve Strakonicích.

„I když není těch nálezů tolik, tak je jich víc než za půl roku, zhruba šestinásobně. To pro nás znamená najít nové prostory, kam věci budeme dávat. Půl roku byla podle mě optimální doba. Pokud někdo něco ztratí, tak do půl roku mu ta věc chybí a začne ji shánět,“ dodává Štěpánek.

Vánoční stromek i kánoe

Ve ztrátách a nálezech je nejvíce klíčů, mobilních telefonů a kol. V Českých Budějovicích ale mají i zubní protézu nebo vánoční stromek.

V Bohumíně lidé odevzdají 100 až 200 předmětů ročně, k nejkurióznějším nálezům patří kánoe. Na bohumínském nádraží navíc končí řada vlakových spojů, a tak se o zásobování místních ztrát a nálezů starají především železničáři.

Přehrát

00:00 / 00:00

Fungování ztrát a nálezů v Bohumíně přiblížil místostarosta Lumír Macura (zvolen za ČSSD)

Kvůli změně zákoníku se místní sklady plní značným tempem a radnice prý bude muset brzy hledat nové prostory.

„Naštěstí jsme v takové historické budově, kde máme spoustu sklepů, takže zatím jsme to byli schopni uskladnit v našich prostorách. Ale je to samozřejmě první rok poté, co je účinný nový občanský zákoník. Čekají nás další dva roky, kdy ještě musíme věci uskladňovat,“ upozorňuje místostarosta Bohumína Lumír Macura (zvolen za ČSSD).

Nové opatření podle něj nemá moc velký smysl. „Pokud lidé své věci ztratí, tak se ptají pár dnů, maximálně týdnů poté. Skutečně se nestává, že by se někdo ptal třeba po roce,“ říká místostarosta.

Nalezené věci byli v Bohumíně zvyklí jednou až dvakrát ročně dražit, to se ale nejspíš změní. „Byl o to poměrně velký zájem. Vyvolávací ceny byly v řádech desetikorun. Lidé si rádi pořizovali tyto věci, ať už se jednalo o různá kola nebo nějaké oblečení, baťůžky z vlaků. Ale pochopitelně pokud budete nějaké oblečení skladovat tři roky, byť to bude muset být v nějakých vytápěných prostorách, tak ty věci asi ztratí na hodnotě a předpokládám, že spíše je dražit už nebudeme a budeme je muset rovnou vyřazovat,“ uzavírá Macura.

Silvie Mikulcová, Mária Pfeiferová, Anna Jadrná, Daniel Zach Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme