,Demokracie je proces. Vyžaduje angažovanost nás všech.‘ Čaputová v Praze uctila památku 17. listopadu

Sametová revoluce v roce 1989 byla společným dílem Česka a Slovenska, položila základy demokracie a dosud z ní čerpáme, řekla ve čtvrtek večer slovenská prezidentka Zuzana Čaputová v Praze, poté co položila květiny u pamětní desky 17. listopadu na Národní třídě. V obležení novinářů slovenská prezidentka poděkovala aktérům 17. listopadu. Do Prahy Čaputová den před výročím sametové revoluce přijíždí každoročně.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zuzana Čaputová na Národní třídě v Praze

Zuzana Čaputová na Národní třídě v Praze | Foto: Pavlína Nečásková | Zdroj: Český rozhlas

„Demokracie je proces, je to živý organismus, je to dialog. Není to statická věc. Není to definitiva, kterou když získáme v roce 89, tak stále platí a drží. Právě proto vyžaduje angažovanost nás všech,“ řekla Čaputová.

Čaputová uvedla, že je ráda, že vpředvečer sametové revoluce může opět být v Praze. Podle ní 17. listopad patří mezi největší svátky novodobé historie.

Lidé před 34 lety na Národní třídě stáli sjednocení proti totalitě, měli odvahu, odmítali násilí, byli vyzbrojení havlovskou pravdou a láskou, řekla.

„Pokud jim toto stačilo na vítězství demokracie, věřím, že tyto kvality a hodnoty nám budou stačit na obranu demokracie,“ dodala.

Zuzana Čaputová na Národní třídě v Praze | Foto: Pavlína Nečásková | Zdroj: Český rozhlas

Slovenská prezidentka zavzpomínala, že v době sametové revoluce jí bylo 16 let a účastnila se demonstrací na bratislavském náměstí Slovenského národního povstání. „Vnímala jsem velmi jasně, protože se u nás doma o tom mluvilo, že se děje velká změna,“ řekla.

Čaputová se dopoledne na Pražském hradě setkala s českým prezidentem Petrem Pavlem. Odpoledne měla v programu setkání s krajany ve Slovenském institutu v Praze, večer bude debatovat se studenty Univerzity Karlovy. V předvečer 17. listopadu uctila památku výročí revoluce z roku 1989 na Národní třídě také v předchozích dvou letech.

Pavlína Nečásková, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme