První zahraniční cesta Čaputové. Na Hradě ji přivítal Zeman, čeká ji návštěva obou komor parlamentu

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová dorazila na první oficiální návštěvu Česka. Zahájila ji na Pražském hradě, kde ji na prvním nádvoří uvítal s vojenskými poctami český prezident Miloš Zeman. Po uvítacím ceremoniálu obě hlavy státu čekalo zhruba hodinové jednání, po kterém odpověděly na dotazy novinářů. Na tiskové konferenci pak Zeman poděkoval Čaputové za podporu myšlenky vybudování Českého domu v Bratislavě.

Praha (Aktualizováno: 13:17 20. 6. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zeman poděkoval Čaputové za podporu jeho „utkvělé představy“ otevření Českého domu ve slovenském hlavním městě. „Věřím, že nám společně se do konce tohoto roku podaří tento cíl dosáhnout. Pak jsme se dohodli, že ho společně otevřeme,“ řekl.

Dodal, že na otevření se chystají pozvat i bývalého slovenského prezidenta Andreje Kisku.

Slovenská prezidentka uvedla, že premiér Peter Pellegrini přislíbil, že přesun potřebné finanční podpory ze slovenské strany je už jen technickou otázkou.

Zahraniční politika

Čaputová uvedla, že na schůzce se hovořilo o zahraniční politice či výsledcích voleb do Evropského parlamentu a V4. „Můj zájem ve vztahu k tomuto uskupení je pokračovat v budování co nejužších vztahů mezi zeměmi V4,“ uvedla Čaputová.

Smysl spolku se podle ní nevyčerpal vstupem do EU, měl by hledat další společná témata za respektování hodnot právního státu a nezávislé justice.

Česko a Slovensko by si podle prezidentů mohly v listopadu připomenout společně 30. výročí sametové revoluce.

„Za naši stranu mohu slíbit, že uděláme všechno pro to, aby to mohlo proběhnout za účasti představitelů obou zemí,“ konstatovala Čaputová.

M. Zeman: Paní prezidentka je mladá a krásná, zatímco já jsem už jenom krásný.

12:37 – 20. 06. 2019

4 133

Zeman řekl, že se připomínek výročí rád zúčastní. Podotkl, že nejkrásnější bylo revoluci prožít. „To je daleko silnější než vzpomínat na její 30. výročí,“ řekl. K revoluci se podle něj dnes hlásí i lidé, kteří v její době stáli „na opačné straně barikády“.

První cesta

Odpoledne má první slovenská prezidentka na programu jednání s předsedy obou komor českého Parlamentu. S premiérem Andrejem Babišem (ANO) se ve čtvrtek nesetká, protože šéf české vlády odletěl na summit Evropské unie do Bruselu.

Kiska měl s vládou příliš vyhrocené vztahy, Čaputová chce dialog, myslí si poradce nové prezidentky

Číst článek

Kromě oficiálního programu se Čaputová v Praze sejde také se slovenskou krajanskou komunitou, měla by položit květiny u hrobu prvního porevolučního československého prezidenta Václava Havla a večer se zúčastnit koncertu na Kampě Zuzana není sama doma.

Čaputová se ujala funkce v sobotu, kdy vystřídala Andreje Kisku. Její první zahraniční cesta vede do Česka, jak je u slovenských prezidentů tradicí, čeští prezidenti na svou první a poslední zahraniční cestu tradičně jezdí na Slovensko.

Prezidentka ve středu řekla, že v této tradici vidí výraz dlouhé společné historie a blízkých osobních vztahů mezi obyvateli obou zemí.

Na Hradě na Čaputovou vedle Zemana čekali například ministr obrany Lubomír Metnar, ministr průmyslu Karel Havlíček, ministr dopravy Vladimír Kremlík a ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (všichni za ANO).

Čaputovou, která pro návštěvu zvolila smaragdově zelené šaty, před Hradem vítalo několik stovek lidí skandováním „Ať žije Slovensko!“.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme