Čaputová vyjádřila pochopení lidem protestujícím proti Babišovi, připomněla demonstrace na Slovensku

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová vyjádřila ve čtvrtek na koncertu v Praze na její počest pochopení lidem, kteří v Česku demonstrují proti českému premiérovi Andreji Babišovi (ANO) a za nezávislost justice. „Dokážu rozumět Václavskému náměstí plnému klidných lidí, protože jsem rozuměla náměstím v Bratislavě,“ řekla Čaputová.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Připomněla tak loňské protesty na Slovensku proti vládě Roberta Fica. V Česku se v posledních měsících uskutečnilo několik protestů, z nichž posledního v Praze se podle organizátorů účastnilo až 120 000 lidí.

„Spojuje nás ten klidný tón, a to je důležité,“ řekla Čaputová k demonstracím v Česku a na Slovensku.

První zahraniční cesta Čaputové. Na Hradě ji přivítal Zeman, čeká ji návštěva obou komor parlamentu

Číst článek

Čaputová v úvodu koncertu několikrát zopakovala, že vztahy mezi Českem a Slovenskem jsou velmi blízké. „Je mezi námi spousta osobních vazeb, přátelství a příbuzenských spojení. Navzdory tomu, že už dávno netvoříme jeden státní celek, stále si dokážeme přát, držet si palce, rozumět si,“ uvedla. „Vždycky jsem vám přála a budu přát každý mezinárodní úspěch. Držela jsem palce vašim hokejistům, když ti naši vypadli,“ dodala. Po projevu jí organizátoři koncertu poblahopřáli k jejím pátečním narozeninám a předali jí kytici. Koncert zahájil folklorní soubor Limbora.

Zuzana není sama doma

Název čtvrtečního koncertu Zuzana není sama doma je variací na představení Zuzana je sama doma Jiřího Šlitra a Jiřího Suchého v divadle Semafor, a proto poté zazněla i zdravice Jiřího Suchého. „Chtěl bych vám popřát, aby všechno to, co jsem zaslechl ve vašem krásném projevu, se vyvíjelo tak, jak si představujete,“ řekl Suchý. Jeho slova zazněla ze záznamu. Koncertu se podle pořadatelů nemohl zúčastnit, protože měl ve stejnou dobu představení.

Účinkovat mají na koncertu také Dan Bárta s Robertem Balzarem, slovenská elektronická písničkářka Katarzia, Jiří Stivín a Dorota Nvotová či Sisa Fehér. Vystoupení chystá i vedlejší projekt šéfa kapely Jablkoň Michala Němce s názvem Půljablkoň, slovenský cellista Jozef Lupták či skupina Eturnity. Závěr bude patřit slovenské skupině Živé kvety zpěvačky a textařky Lucie Piussi.

Cílem koncertu je podle pořadatelů z řad organizátorů Metronome Festivalu nebo občanského sdružení Slováků žijících v Praze Srdcom doma připomenout společné dějiny České republiky a Slovenska a česko-slovenskou vzájemnost. Na pořádání se podílí bývalý slovenský ministr kultury Ladislav Snopko.

Čaputová ve čtvrtek jednala s českým prezidentem Milošem Zemanem. S premiérem Andrejem Babišem (ANO) se při své první oficiální návštěvě Česka Čaputová nesetkala, protože předseda vlády je ve čtvrtek a v pátek na summitu EU v Bruselu. Odpoledne se prezidentka sešla s vedením obou komor českého Parlamentu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme