Budoucí prezidentka Slovenska Čaputová navštívila Prahu, povečeřela se Schwarzenbergem

Budoucí slovenská prezidentka Zuzana Čaputová dva týdny po svém vítězství v přímé volbě soukromě navštívila Prahu. V úterý povečeřela s někdejším ministrem zahraničí Karlem Schwarzenbergem z TOP 09, který kandidoval v první přímé volbě proti stávajícímu prezidentovi Miloši Zemanovi.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Budoucí slovenská prezidentka Zuzana Čaputová | Zdroj: Profimedia

„Zuzana Čaputová přijela do Prahy soukromě na koncert Boba Dylana, čestný předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg ji společně s několika přáteli před koncertem pozval na večeři,“ uvedl Miroslav Hlaváč z tiskového oddělení TOP 09. 

Čaputová: Nemám sice zkušenosti z vrcholné politiky. Věřím ale, že to mohu dohnat

Číst článek

Někdejší protikandidát stávajícího prezidenta Miloše Zemana podpořil vítězku slovenského volebního klání Zuzanu Čaputovou.

Čaputová se v Praze během své soukromé návštěvy sešla také s ředitelem Knihovny Václava Havla Michaelem Žantovským a podle deníku Blesk večer navštívila koncert legendárního amerického zpěváka Boba Dylana v Lucerně.

„Bylo to milé, neformální setkání paní Čaputové a jejích přátel s lidmi v Praze, kteří podpořili její kandidaturu,“ řekl Žantovský.

Mluvčí Čaputové Martin Burgr její program v Praze nekomentoval. Sdělil jen, že až do konce týdne nemá budoucí slovenská prezidentka žádný veřejný program, potom ji čeká dovolená.

Prezidentka Čaputová oficiálně v Česku

Český prezident již dříve Čaputové pogratuloval k vítězství ve volbách a pozval ji na návštěvu Česka. „Bude mi potěšením přivítat vás na Pražském hradě a pevně věřím, že se nám podaří navázat na tradici osobního přátelství mezi českými a slovenskými prezidenty, které je odrazem bratrství Čechů a Slováků,“ uvedl.

Kiskova poslední zahraniční cesta bude směřovat do Česka. V červnu přijede i Čaputová

Číst článek

Čaputová nahradí Kisku v polovině června. A její první zahraniční cesta v čele státu podle tradice povede právě do Česka, v Praze se pak setká mimo jiné i s prezidentem Zemanem.

„Určitě se těším na návštěvu Česka. Jednak chci zachovat tradici první návštěvy právě do vaší země a navíc – myslím, že mi bylo okolo dvaceti let, když se republika rozdělila – a v podstatě jsem na společné kultuře vyrůstala. Takže je to pro mě samozřejmost a přirozenost, mám tam mnoho přátel a ráda tam jezdím na dovolenou,“ řekla před časem pro Radiožurnál.

Zemanova předchozí podpora protikandidáta Čaputové Maroše Šefčoviče před druhým kolem prezidentského klání na Slovensku pak podle ní první setkání neovlivní. „Brala jsem to s respektem. Signalizovalo to jistou názorovou a hodnotovou blízkost s panem Zemanem. Vnímám to s jistou velkorysostí, nezatěžuji se tím, že se setkali,“ uvedla.

Na závěr svého mandátu zavítá do Česka i Kiska. „Pokud vím, máme se s panem prezidentem Zemanem sejít v Lánech, tak se velmi těším. Máme některé rozdílné názory, ale to nebrání tomu, abychom na osobní úrovni měli přátelský vztah, takže se těším na to setkání,“ řekl Kiska v České televizi.

ako, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme