Česká pošta musí kvůli vyobrazení na známce zaplatit atletce Hejnové 150 000 korun, rozhodl soud

Smírem skončil spor překážkářky Zuzany Hejnové a České pošty. Státní podnik využil před olympiádou v Riu na dvou poštovních známkách podobu dvojnásobné mistryně světa, ale bez jejího souhlasu. Podle pošty šlo jen o podobiznu anonymní atletky. Vysvětlení ale neuznal soud, podle kterého by pošta měla Hejnové uhradit minimálně 150 000 korun za nemajetkovou újmu. Dohodu o smíru ani jedna strana nechtěla zveřejnit. Informují o tom Hospodářské noviny.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ukázka sporných bodů poštovní známky. | Foto: Milan Jaroš | Zdroj: Milan Jaroš

Hejnové dal letos v květnu za pravdu odvolací soud. Podle předsedkyně senátu Veroniky Křesťanové se autorovi, akademickému malíři Milanu Jarošovi, nepovedlo vymazat atletčiny rysy tak, aby z ní zůstalo zobrazení anonymní překážkářky. O odškodném ale soud nerozhodl, oběma stranám dal ještě prostor se dohodnout.

Soud zrušil výtku ministryně Benešové vůči soudkyni v kauze Postoloprty. Odporuje ústavním principům

Číst článek

Podmínky smíru nebyly zveřejněny. „Návrh na smír byl odeslán soudu ke schválení. Do rozhodnutí soudu nebudeme celou situaci nijak komentovat,“ řekl deníku mluvčí pošty Ivo Vysoudil. Podle advokáta atletky Jakuba Kadlece získá Hejnová jen část požadovaného odškodného, pošta se navíc nebude muset omlouvat.

Předpokládám, že mi to ani nezaplatí výlohy," sdělila Hospodářským novinám atletka. Na smír přistoupila kvůli současné krizové situaci, spor by se navíc mohl protahovat další roky. „V pokračování sporu jsme už neviděli smysl. Důležité je, že soud řekl, že na té fotce jsem já a že pošta pochybila,“ dodala Hejnová.

Soudkyně letos v květnu doporučila Hejnové část žaloby týkající se bezdůvodného obohacení stáhnout. Uvedla, že být na známce je poctou, za kterou se významným lidem neplatí. „Vždy jsem říkala, že na známce jsem já. A kdyby to říkala i pošta, tak by to pro mě čest byla. Takhle ale hraje pošta roky nedůstojnou hru na schovávanou. Pozve mě na představení známky a pak tvrdí, že na známce je anonymní avatar,“ reagovala na to tehdy atletka.

Česká pošta vydala k olympiádě a paralympiádě v Riu de Janeiru v létě 2016 dvě speciální známky. Obě pocházely z dílny Milana Jaroše. Známek zobrazujících překážkový běh nechala firma vytisknout 500 000.

Hejnová získala titul mistryně světa v běhu na 400 metrů překážek v letech 2013 a 2015. Ze stejné disciplíny má také bronzovou medaili z olympiády v Londýně v roce 2012.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme