Hejnová nedostane odškodnění za známku k olympiádě. ‚Její rysy autor změnil,‘ tvrdí soud

Dvojnásobná mistryně světa v běhu na 400 metrů překážek Zuzana Hejnová nemá nárok na odškodnění za známku, kterou vydala Česká pošta k olympijským hrám v Riu de Janeiro v roce 2016. Rozhodl o tom ve čtvrtek zatím nepravomocně Obvodní soud pro Prahu 1. Fotografie atletky podle něj sice posloužila jako vzor pro známku, její rysy ale autor změnil. Právní zástupce Hejnové Jakub Kadlec s tím nesouhlasí, spolu s běžkyní zváží, zda se odvolají.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Česká atletka Zuzana Hejnová.

Autor u čtvrtečního soudního jednání uvedl, že sportovkyni změnil nos, oči a vlasy, na postavě pak postavení pravé ruky. (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

„Nedošlo k zásahu do osobnostních práv,“ prohlásil soudce Petr Novák. „Autor známky i podle svého vlastního tvrzení použil za vzor fotografii žalobkyně, zůstala však pouze silueta,“ dodal.

Fotografie Hejnové posloužila jako vzor pro známku, řekl soudce. Jednání odložil na březen

Číst článek

Akademický malíř Milan Jaroš také podle něj dostatečně změnil obličej Hejnové tak, aby nešla rozpoznat. Autor u čtvrtečního soudního jednání uvedl, že sportovkyni změnil nos, oči a vlasy, na postavě pak postavení pravé ruky.

Dvaatřicetiletá atletka po České poště žádala 900 tisíc korun za bezdůvodné obohacení. Podle Kadlece by firma tuto částku zaplatila, pokud by od počátku s Hejnovou jednala. Dalších 150 tisíc korun chtěla sportovkyně za nemajetkovou újmu. Pošta jakýkoli nárok sportovkyně odmítá. Na obrázku je podle ní fiktivní osoba.

Navzdory posudkům

„Rozhodnutí soudu je navzdory dvěma znaleckým posudkům,“ řekl po verdiktu novinářům Kadlec. Podle znalkyně totiž byla kontura Hejnové na fotografii z olympijských her 2012 v Londýně a kontura sportovkyně na známce téměř shodná. Také většina obličejových rysů, které šly porovnat, se shodovala. Převážně ale srovnání nebylo možné kvůli malému a rozmazanému vyobrazení na známce.

Soud ale podle Kadlece provedl kvalitní dokazování. „Za mě čestný souboj, v prvním stupni porážka, odvolání zvážíme,“ uvedl právník. Dodal, že v provedené anketě většina lidí Hejnovou na známce poznala, atletka byla také jako jediná pozvána na představení známky.

Česká pošta vydala k olympiádě a paralympiádě v Riu de Janeiru v létě 2016 dvě speciální známky. Obě pocházely z dílny Milana Jaroše. Známek zobrazujících překážkový běh nechala firma vytisknout 500 tisíc.

Hejnová získala titul mistryně světa v běhu na 400 metrů překážek v letech 2013 a 2015. Ze stejné disciplíny má také bronzovou medaili z olympiády v Londýně v roce 2012.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme