‚Nepočítali, že budou žně.‘ Zúžený most na Břeclavsku komplikuje práci zemědělcům, kombajn neprojede

Zemědělci na Břeclavsku při začínajících žních narazili na nečekaný problém. S kombajny se nevejdou na most u Drnholce, přes který se kyvadlově jezdí ve zúžení po provizorní konstrukci. Ta zpevňuje silnici, po které vede objízdná trasa kvůli zavřenému tahu Brno – Vídeň u Novomlýnských nádrží.

Břeclav Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zúžení na mostě u Drnholce

Zúžení na mostě u Drnholce | Foto: Tomáš Kremr | Zdroj: Český rozhlas

Kvůli objížďkám u zavřeného mostu na Nových Mlýnech na Břeclavsku mají problém zemědělci – začaly žně a kombajny se nevejdou na silnici.

Brno chce zrušit ‚dálnici‘ v pěší zóně. Od září zpřísní pravidla pro auta i rozvoz jídla v centru města

Číst článek

„My jsme se svými lidmi odnesli ty značky, aby mohl projet kombajn. Kombajn má na šířku zhruba 3,75 metru a ten most má 4 metry, takže to je takový moc na úzko,“ vypráví dva dny starý zážitek hlavní agronom firmy Vinofrukt z Dolních Dunajovic Marek Ševčík. Jízda prvního kombajnu na pole byla neobvyklá.

„Poté, co kombajny přejely, tak jsme ty značky dali zase na místo. Pomohla nám s tím policie tím, že zastavila dopravu,“ doplňuje Ševčík.

Jeho pracovníci kvůli průjezdu kombajnu naběhli na železný most a sundali z něj desítky červenobílých plastových sloupků, které silnici opticky zužují. „Úplně jsme netušili, že toto je tak oblíbená trasa pro přejezdy těžké techniky. Ten problém spočívá v tom, že tady nebyla dodržovaná předepsaná rychlost,“ vysvětluje šéf brněnského závodu Ředitelství silnic a dálnic David Fiala.

Rychle projíždějící auta totiž konstrukci ničí. Jenže teď na to doplácí sedláci. „Objížďka pro tu techniku, která nám bude dělat sklizně, byla nějakých padesát kilometrů. Tím se to samozřejmě prodraží,“ poukazuje jednatel firmy Mikros-vín Mikulov Martin Kracík.

Verdikt v nedohlednu

Právě Kracík a jeho kolegové z branže na problém upozornili asi před měsícem. Řešili vše s firmou, které patří dopravní značky, s policií, silničáři a nakonec se dostali na Městský úřad v Mikulově. „Všude jsme se setkali se vstřícným přístupem, ale rozhodnutí jsme zatím do dnešního dne (čtvrtek) neobdrželi,“ krčí rameny Kracík.

ŘSD ČR využije období úplné uzavírky mostu na silnici I/52 u obce Pasohlávky k opravám dalších úseků na této komunikaci, aby minimálně v následujících 10 letech byla zmíněná komunikace bez větších dopravních omezení. Objízdné trasy najdete v přehledné mapce👇

12:05 – 11. 06. 2020

Na verdikt od mikulovského odboru dopravy stále čekají i silničáři, kvůli kterým přes mostní provizoria v Drnholci i Brodě nad Dyjí objížďka vede. „To značení je oficiálně stanovené silničním správním úřadem. Ty značky tady v tuto chvíli musí být, nemůžeme je sundat. Ale věřím, že v rámci dnů dojde k nějakému řešení,“ myslí si Fiala. Podle něj by bylo možné nahradit značky třeba radarem nebo jiným měřením rychlosti.

Osm let bez kolaudace. Královopolský tunel v Brně má kvůli hygienickým limitům nové protihlukové stěny

Číst článek

Zaměstnanci mikulovského odboru dopravy nereagovali. Krátkou reakci poskytl pouze Krajský úřad Jihomoravského kraje. „Krajský úřad projedná tuto záležitost s Ředitelstvím silnic a dálnic, které je investorem opravy mostu, kvůli níž je nezbytná objízdná trasa,“ potvrdila mluvčí hejtmanství Monika Brindzáková.

„Možná že to někoho napadlo, ale asi s tím nepočítal, že v této oblasti proběhnou žně. Asi není od věci, aby si lidé, kteří o tom rozhodovali, uvědomili, že k tomuto každý rok dochází,“ ušklíbá se Kracík.

Že současná situace není ideální, ví i jihomoravská policie, která vyšetřuje opakované poničení desítek červenobílých sloupků. „Vyšetřujeme opakované poškození dopravního značení na té objízdné trase. Zjišťujeme především to, zda šlo o nějaké úmyslné jednání, případně neúmyslné jednání některého z řidičů větších vozidel. Na tom značení vznikla škoda, která jde do desetitisíců korun,“ upřesňuje policejní mluvčí Bohumil Malášek.

Zemědělci z okolí říkají, že o poškození značek na mostě ví, ale že by si jako místní nikdy nic takového nedovolili. Zároveň doufají, že se změny dočkají dřív, než přijde vinobraní. Objížďka Nových Mlýnů má skončit na konci tohoto roku.

Tomáš Kremr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme