Zvažte podpis pod policejní reorganizaci, vyzval Bělobrádek premiéra a ministra vnitra

Předseda lidovců a vicepremiér Pavel Bělobrádek vyzval premiéra Bohuslava Sobotku, aby s ministrem vnitra Milanem Chovancem (oba ČSSD) ještě jednou zvážili podpis pod policejní reorganizaci. Situace je vážná, řekl Bělobrádek po dohodovacím řízení ke sporu o podobu policie ve Strakově akademii novinářům.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pavel Bělobrádek

Pavel Bělobrádek | Foto: Filip Jandourek

Schůzka vedení vládních stran trvala zhruba hodinu. O jejím výsledku informoval vicepremiér a šéf lidovců Pavel Bělobrádek. Uvedl, že dalším krokem ze strany ANO už může být vypovězení koaliční smlouvy.

Babiš tím pohrozil už při příchodu na schůzku. Podle něj by o reformě policie nemělo rozhodovat jen ministerstvo vnitra. Jestli tak budou sociální demokraté dál argumentovat, uvažuje ANO o odchodu z vlády, řekl novinářům.

Podle Bělobrádka Babiš také na jednání řekl, že pokud dokument bude podepsán, vypoví ANO koaliční smlouvu. Premiér mu podle šéfa KDU-ČSL odpověděl: „Chcete-li vypovědět koaliční smlouvu, pak je zapotřebí, abyste to udělal písemně."

Šéf lidovců řekl, že premiéra Sobotku i ministra vnitra Chovance vyzval, aby ještě jednou zvážili podpis pod policejní reorganizaci. „Domnívám se, že by bylo rozumné, aby ještě jednou zvážili ten podpis, protože to skutečně může mít velký vliv na chování koalice, případně na její trvání,“ uvedl.

Také on si myslí, že by koaliční partneři měli být informováni o takto zásadních věcech. „Pan premiér se domnívá, že je to v pořádku, já si tím skutečně jist nejsem," řekl Bělobrádek.

K úterní dohodě na odsunu zahájení reorganizace o měsíc uvedl, že jde jen o posun v jejím zahájení. Pokud bude podepsána, začne platit, i když o měsíc později.

Sociální demokraté tvrdí, že policie má být nezávislá. Podle jejich místopředsedkyně Michaely Marksové je její reforma plně v kompetenci policejního prezidenta a připomínky se už do návrhu zapracovávají.

O smírčí řízení požádal Babiš minulou středu, změny jsou podle něj absolutně nepřipravené. Na zasedání Bezpečnostní rady státu se v úterý večer politici a vedení policie a žalobců dohodli na měsíčním odkladu plánované reorganizace, aby bylo možné vypořádat připomínky. Podle ANO je to ale v určených termínech nemožné.

Nejdiskutovanější částí reformy je záměr policejního vedení, aby se protikorupční útvar a Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) sloučily v Národní centrále boje proti organizovanému zločinu. ANO plán kritizuje jako nepřipravený a vedený snahou odstranit šéfa ÚOOZ Roberta Šlachtu, který v pátek rezignoval a oznámil odchod do civilu.

Chovanec uváděl, že nemá důvod reformu nepodepsat a stěžoval si na její politizaci. Reformu chtěl podepsat už po schůzce bezpečnostní rady. Po jednání ale přislíbil, že tak neučiní.

ČTK, ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme