Zveřejnění Kubiceho zprávy bude prověřovat Nejvyšší státní zastupitelství

Nejvyšší státní zastupitelství začalo prošetřovat, zda zveřejněním tajných informací z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu nebyl spáchán trestný čin. Podle nadřízené žalobců Renáty Vesecké se trestného činu mohl dopustit jak vysoký policejní důstojník Jan Kubice, tak i někteří novináři o kauze informující. Šéf elitních kriminalistů Jan Kubice tento týden důrazně varoval sněmovní výbor pro obranu a bezpečnost před údajným propojením špiček organizovaného zločinu s některými vysokými politiky ČSSD.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejvyšší státní zástupkyně Renáta Vesecká a premiér Jiří Paroubek | Zdroj: ČTK

Právě kvůli tomu nejvyšší státní zástupkyně Renáta Vesecká na Úřad vlády přijela. Původně ohlášená asi čtvrthodina její návštěvy se nakonec protáhla na více než dvě hodiny. Vláda přitom vyjádřila své znepokojení nad ohrožením důvěry v principy právního státu.

Varování šéfa elitních kriminalistů Kubiceho, že někteří vysocí politici ČSSD se prý snažili zmařit vyšetřování kauzy biolíh, a také vyšetřování vraždy podnikatele Františka Mrázka, se podle Vesecké teď musí prověřit. "Aby veškeré informace byly potvrzeny nebo vyvráceny, aby bylo prokázáno, zda se jedná o objektivní skutečnosti, či nikoli," řekla Vesecká.

Jiří Paroubek při odchodu Vesecké znovu zopakoval: "Podívejte se, co říká pan Kubice, tento prolhanec a křivopřísežník, mne vůbec nezajímá."

Podle premiéra jde o předem připravený předvolební komplot ODS. Třeba to, že by za vraždou podnikatele Mrázka měl stát Paroubkův spolupracovník, funkcionář ČSSD a také majitel pouťových atrakcí Jan Kočka, je prý nesmysl.

"Kočka starší s panem Mrázkem, kteréhož měl být vražedníkem, o co by se oni spořili? O řetízkové kolotoče, o lochnesku nebo o autíčka na Matějské pouti? Já to nepochopím," vyjádřil se premiér.

Šéf ODS Mirek Topolánek ale věří, že se všechna podezření konečně nezávisle vyšetří. "Jestliže někdo dlouhodobě nechce šetřit jednotlivé kauzy, tak to prostě někde uniknout muselo, protože ne všichni policisté a vyšetřovatelé chtějí hrát hru, kterou sociální demokracie před volbami v posledním roce nastavila," reagoval na Paroubkova tvrzení Topolánek.

Kabinet také přijal usnesení, v němž vyjádřil znepokojení nad ohrožením důvěry v principy právního státu. "Vláda ukládá ministru spravedlnosti, aby bezodkladně a průběžně informoval předsedu vlády a vládu o postupu státního zastupitelství zejména s ohledem na dodržení zákonnosti postupu Policie České republiky a dále na výkon dozoru, dohledu, popřípadě jiných úkonů státních zástupců v případech uvedených v analytické zprávě," tlumočil jeho znění premiér Paroubek.

Šéf elitních kriminalistů Jan Kubice ve středu přišel s dalším prohlášením. Konkrétních stop o prorůstání organizovaného zločinu do vysoké státní správy, které jeho lidé mají, je prý daleko víc, než poslancům z bezpečnostního výboru řekl.

Český rozhlas 1- Radiožurnál na svých webových stránkách zpřístupnil neveřejnou část dokumentů, které šéf speciálního útvaru Jan Kubice předložil poslancům. Více ZDE.

Vít Dvořák, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme