Zvířata nemohou jezdit vlakem jako balík, chovatelé stojí před problémem

Chovatelé drobného zvířectva v Česku mají už měsíc problém. Nemohou zvířata posílat vlakem a nezbývá jim, než volit jiné možnosti přepravy. Ty ale mnohdy vyjdou dráž, než je cena zvířat samotných. Po několika týdnech, co se musejí chovatelé s novinkou srovnat, stále intenzivněji mluví o likvidaci kvalitních českých chovů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Králík | Foto: stock exchange

Jaroslav Drejček je předsedou vyhlášeného svazu chovatelů v Bohdalově. Vlakem posílal zvířata běžně. Bylo to levné a jednoduché. Podle nových norem by musely být vagóny klimatizované a na to dráhy nemají peníze. Chovatel si ale myslí, že je to hloupost:

„Neznám případ u sebe, že by zvíře nedošlo v pořádku. Zásilka byla odeslaná, chovatel ji dostal za 5 až 8 hodin. Polemika, že mají být vagóny klimatizované a vyhřívané, není opodstatnělá.“

Přehrát

00:00 / 00:00

ČR-zvířata necestují vlakem.mp3

Dál ale chovatelé zvířata převáže nemohou. Jedině, že by se zvířaty cestovali také a brali je s sebou do osobních vagónů. Plemenářka Marie Ondráková ale říká, že je to při cestách na výstavy nemožné:

„Jsou plemena, která mají 4 až 7 kilogramů a na výstavě by měl chovatel vystavit kolekci 4 zvířat, což není možné, aby si je jeden chovatel vzal na osobní přepravu.“

Chovatelům nezbývá, než volit osobní auto nebo specializované kurýrní služby. To ale mnohdy vyjde dráž, než je cena zvířete samotného. Plemenářka se proto obává, že chovatelé, aby ušetřili, přestanou dbát na čistokrevnost plemen:

„Přestanou chovat málopočetná plemena, které se naopak snažíme udržet a případně i čistokrevná plemena. Zvířata začnou křížit, protože neseženou vhodný nepříbuzný materiál a budou chovat zvířata jen nečistokrevně.“

Jaroslav Krejček k tomu dodává: „Nelze pominout ani to, že jsou líhně Českého svazu chovatelů, kde se líhnou kuřata a tisíce zvířat se posílá v rámci Česka do různých koutů republiky. Provozovatelé líhní jsou před uzavřením, protože nemohou kuřata přepravovat."

Většina chovatelů drobného zvířectva jsou navíc jenom nadšenci, kteří to dělají ve svém volném čase. Říkají, že pokud jim všichni kolem budou dál házet klacky pod nohy, kvalitní a s láskou vypiplaný chovný materiál z republiky zmizí.

Daniel Burda, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme