Přehled tisku: zvířata se přizpůsobují životu ve městech a ve sněmovně se množí funkcionáři

Zvířata i květiny se čím dál lépe přizpůsobují životu ve městech a evoluce se nám tak děje přímo před očima, zjistily Lidové noviny. Deník Právo zase poukazuje na množení funkcionářů ve sněmovně. A podle Mladé fronty Dnes nejspíš hrozí konec klasických zápisů do prvních tříd. Více se dočtete v přehledu sobotního tisku, který sestavil Radiožurnál.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanci a vláda na ustavující schůzi Poslanecké sněmovNy | Foto: Vondrouš Roman | Zdroj: ČTK

Mladá fronta Dnes

Řada budoucích prvňáčků už nezažije zápis do školy tak, jak ho znaly předchozí generace, všímá si Mladá fronta Dnes. V některých školách nabízejí rodičům vyplnění přihlášky elektronicky. Tu pak jenom do školy doručí, dítě s sebou ani nemusí brát. Odpadá tak přezkušování předškoláků a prověřování jestli jsou na první třídu připravení.

Na základní školy se mají vrátit dílny a pozemky. 'Máme nedostatek učňů,' říká Babiš

Číst článek

Přihlásit dítě z domova můžou už rodiče třeba v Brně, Plzni, Ostravě nebo v Liberci. Podle ředitelů škol, které to umožňují, totiž nemělo přezkoušení učitelkou na přijetí dítěte žádný vliv. Pokud rodiče vyplní potřebné dokumenty online, z návštěvy školy už zbude jen hezký rituál, který dá dítěti možnost získat v doprovodu rodičů povědomí o tom, jak škola vypadá, a zbavit je strachu. Letos přijde k zápisu 135 tisíc dětí, podle odhadů ministerstva školství jich do první třídy v září nastoupí 108 tisíc.

Regionální Deník

Studenti a další by si mohli při brigádách vydělat na dohodu o provedení práce víc peněz. O poslaneckém návrhu se dočtete v Regionálním deníku. V současnosti je limit nastavený na 10 tisíc korun. Podle některých zákonodárců to ale už neodpovídá ekonomické situaci.

Poslanci by rádi svázali hranici výdělku, který může brigádník na dohodu o provedení práce dostat, s výší minimální mzdy. Ta je teď 12 200 korun, pro příští rok odbory žádají její růst až na 13 700 korun. Ministerstvo financí je k návrhu zatím skeptické, argumentuje tím, že dohody o provedení práce nemají být alternativou k pracovnímu úvazku.

Lidové noviny

Zvířata, ale i květiny se dokonale přizpůsobují podmínkám života ve městech. Evoluce se tak děje doslova před očima. Například díky existenci londýnského metra se za necelé století zformovala úplně nová forma komára. A podobně to je třeba s můrami.

Sněmovna řešila personální změny. 'Byly vyměněny hospodyně, které špatně uklízely,' řekl Babiš

Číst článek

Ty poblíž britského Manchesteru mívaly vždy bílá křídla, aby splynuly s kůrou bříz. S nástupem průmyslu a následným znečištěním ale povrch stromů ztmavnul a můry byly snadnou kořistí pro ptáky. Na počátku 19. století se tak objevila úplně nová mutace s tmavými křídly, přizpůsobená k životu v průmyslem znečištěných místech. Více podobných příběhů evoluce najdete v sobotním vydání Lidových novin.

Právo

Ve sněmovně se přemnožili funkcionáři, zní titulek deníku Právo. 90 % poslanců bere příplatky za členství v nějakém výboru nebo podvýboru. Ne všechny jsou ale podle některých zákonodárců nezbytné. Jak se například ukázalo v minulém volebním období, byly i takové, které se sešly za tu dobu jen třikrát.

Funkce se ve sněmovně - v uvozovkách - množí i kvůli její roztříštěnosti. Nárok si totiž dělá každá z devíti stran nebo hnutí. Ve stávajících výborech navíc vznikají další podvýbory. Od říjnových voleb už jich poslanci ustavili 58.

Deník Právo dále přináší rozhovor s premiérem v demisi a šéfem ANO Andrejem Babišem. Ten v něm označuje požadavky sociálních demokratů na pět ministerstev za nepřijatelné. ANO tak bude při dalších vyjednáváních trvat na čtyřech resortech pro ČSSD. O jaké úřady konkrétně půjde, ale Babiš přiblížit nechtěl.

Kateřina Součková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme