Zvládat zároveň práci i rodinu bývá problém. Odborníci zkusí najít řešení

Řada Čechů se někdy ocitne v situaci, kdy si musí vybrat mezi kariérou a rodinou. Úředníci a sociologové se dnes v Praze zamyslí nad tím, co by bylo potřeba udělat, aby bylo možné soukromý a pracovní život lépe skloubit. Problém mají zejména lidé pečující o malé děti nebo o nemocné rodiče.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Matka s dítětem. Ilustrační foto | Foto: European Parliament

V poslední době přibývá mužů, kteří zůstávají na rodičovské dovolené. „Ona má stabilnější práci a vyšlo to takhle, že jsem tedy já doma. Dovolená je pěkný název, ale určitě nám to dává zabrat,“ svěřil se pan Rudolf.

Přesto je otců na rodičovské dovolené stále podstatně méně než matek, za což může například rozdíl mezi příjmy mužů a žen. Podle jednoho z posledních průzkumů zůstává doma do tří let věku dítěte asi 80 procent žen.

Přehrát

00:00 / 00:00

Odborníci se pokoušejí najít odpověď na otázku, jak by mohli Češi lépe skloubit práci a soukromý život

Pokud se pak chtějí vrátit do zaměstnání, mohou narazit na problém. Jedním z možných řešení, a také jedním z hlavních bodů dnešního setkání domácích i zahraničních odborníků, jsou flexibilní pracovní úvazky.

„Moderní technologie nám umožňují pracovat flexibilněji – třeba z domova, v době, kdy se nám to lépe hodí. Například když se odpoledne staráme o děti, tak pracovat v noci,“ přibližuje pořadatelka Kateřina Smejkalová z nadace Friedrich Ebert Stiftung.

„Nicméně to skýtá také mnoho nebezpečí. Když pracuji flexibilně, tak je obtížnější vykazovat práci přesčas, svádí to k tomu být k zastižení kdykoliv,“ upozorňuje.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jednou z možností, jak lépe skloubit práci a rodinu, jsou pružné úvazky. Mluvila o tom Lada Wichterlová z organizace Gender studies

Zaměstnanci prý navíc možnosti pružné pracovní doby příliš nevyužívají.

„Zhruba 80 procent zaměstnavatelů deklaruje, že jí poskytují, nicméně ji využívá pouze pět procent zaměstnanců v České republice. To je velmi nízké číslo,“ konstatuje Lada Wichterlová z organizace Gender studies.

Otázku, jak dohromady zvládat pracovní povinnosti a péči o chod domácnosti, ale neřeší jen mladé rodiny. Kladou si ji také ti, kteří se musejí starat o nemocné nebo nemohoucí rodiče.

„Určitě je jeden z důležitých bodů pokrytí školkami nebo obecně předškolními zařízeními. Čím dál tím akutnější bude i péče o staré lidi, to znamená i pokrytí domovy pro seniory nebo podobnými službami,“ uzavírá Kateřina Smejkalová.

Evelyna Kulíšková, Eliška Malínská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme