Zvolští mají dostat od státu 50 tisíc eur

Česká republika porušila majetková práva manželů Zvolských z Pardubic a také jim upřela právo na spravedlivý proces - k tomuto závěru dospěl Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku. Náš stát má proto podle rozsudku vyplatit Zvolským za majetkovou újmu odškodné ve výši 50 tisíc eur a uhradit náklady na soudní řízení ve výši 3 tisíc eur. Proti rozsudku se může Česká republika do tří měsíců odvolat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropský soud pro lidská práva | Foto: Alice Tejkalová

Podstatu sporu vysvětluje jejich právní zástupce Zdeněk Koschin: "Veškeré restituční zákony, pokud se nejednalo o nároky proti státu, tak v těch určitých mezních případech, kdy ti lidé něco koupili, tak byli tohoto majetku zbaveni, aniž měli možnost nějakým způsobem se znovu vyrovnat. To znamená, to byla asi podstata té věci, restituční zákony v této oblasti byly trošičku horké."

O svůj majetek koupený v roce 1967 Zvolští přišli počátkem devadesátých let v souvislosti s restitučními zákony.

Arnošt Zvolský s chotí Jiřinou šli k Evropskému soudu kvůli anulaci části kupní a darovací smlouvy, na základě které v roce 1967 získali dům a zemědělské pozemky v Srchu. Majitel jim sice pozemky podle smlouvy postoupil zdarma, ve skutečnosti mu ale tehdy za ně zaplatili 30 tisíc korun, o které se zvýšila cena nemovitosti. Protože pozemky obdělávalo zemědělské družstvo, byli Zvolští nuceni v něm pracovat. Původní majitel se prý prodejem domu chtěl především zbavit povinnosti práce v JZD.

Původní vlastník v roce 1991 podepsal prohlášení o tom, že pozemky nechal převést dobrovolně, o dva roky později ale požádal soud o zrušení té části smlouvy, která se týká pozemků. Pardubický okresní soud mu v roce 1994 vyhověl. Krajský soud v Hradci Králové v únoru 1996 verdikt potvrdil a dovolání Zvolských odmítl. Ti se poté neúspěšně obrátili na Nejvyšší soud. Jejich stížnost odmítl i Ústavní soud s tím, že ji podali pozdě. Zvolští však upozornili, že zákonné lhůty pro podání stížnosti k Ústavnímu soudu nejsou jasně vymezeny. Evropský soud jim dal za pravdu a konstatoval jak porušení práva na spravedlivý proces, tak porušení jejich majetkových práv.

Evropský soud dnes přiznal porušení práva na spravedlivý proces i v případě české Homeopatické společnosti. Homeopatům ale stačí verdikt a na finanční odškodné nemají nárok. Stát má jen uhradit náklady na soudní řízení. Minulý týden přiznal Evropský soud odškodnění ve výši 35 tisíc eur rodině Pincových z Hřiměždic na Příbramsku. Tribunál konstatoval, že Česká republika i v jejich případě porušila majetková práva, neboť je dostatečně neodškodnila za navrácení domu, který museli vydat v restitucích.

Markéta Kaclová, Lenka Rákosová, Jaroslav Zvára Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme