V Uhelné Příbrami našli srdce z prvního zvonu Michael. Neznámý zachránce ho zakopal u fary

Dobrých sto let ležel v zemi před farou v Uhelné Příbrami na Havlíčkobrodsku předmět, o kterém nikdo nevěděl. Stačilo odvalit kámen a historie městyse je o kousek jasnější.

Uhelná Příbram Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Srdce zvonu Michael v Uhelné Příbrami | Foto: Irena Šarounová | Zdroj: Český rozhlas

Na začátku velkého objevu bylo rozhodnutí posekat trávu na ploše před starou farou. Bylo kvůli tomu potřeba odvalit velký kámen u zdi. „Přijel jsem se podívat. Mysleli jsme, že je to kolejnice,“ vzpomíná pro Český rozhlas Vysočina starosta Uhelné Příbrami Václav Jarolím.

Po očištění asi 15 kilogramu těžkého podélného kusu železa vyšlo najevo, že je to srdce prvního zvonu Michael z místního kostela. Zvon byl sice o 200 let starší, ale jeho první srdce zřejmě puklo.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Uhelné Příbrami našli srdce z prvního zvonu Michael. Neznámý zachránce ho zakopal u fary

Dnes ve věži kostela Archanděla Michaela v Uhelné Příbrami zvoní už třetí zvon jménem Michael. Ten první zrekvírovali vojáci za první světové války, druhý zabavili Němci za té druhé. Třetí v městysi vyzvání od roku 1991. Do té doby v Příbrami vyzváněly jen menší zvony Václav a Bartoloměj.

„V první světové válce byl na přání faráře odsekán reliéf s pečetí a znakem Příbrami. Podle něj je teď vytvořený reliéf na třetím zvonu,“ připomíná zajímavý okamžik místní badatel Jan Jonáš.

Nalezené srdce zvonu je teď uložené ve skladu úřadu městyse. „Vystavíme ho ve vestibulu úřadu,“ prozrazuje plány do budoucna starosta Jarolím.

Irena Šarounová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme