Už 127 let zvoníci s červenými kotlíky vybírají příspěvky na pomoc lidem v nouzi

První zvoníci u červených kotlíků začali vybírat na pomoc potřebným před 127 lety. V České republice pořádá tuto charitativní sbírku Armáda spásy dvakrát za rok – na Velikonoce a na Vánoce. Vánoční sbírka začala letos opět v Brně, kde se lidé s červenou trojnožkou a kotlíkem do ulic postavili už první adventní neděli.

Brno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Červená trojnožka s kotlíkem v Brně

Červená trojnožka s kotlíkem v Brně | Foto: Zuzana Kopuletá | Zdroj: Český rozhlas

Dobrovolníkům se říká zvoníci, ti mají identifikační visačku, zvoneček a sbírkový kotlík na stojánku s cedulí Vánoční kotlíková sbírka. Pracovníci center Armády spásy často zapojují i přímo klienty, kteří to pak mají jako součást takzvané pracovní terapie, aby nabrali pracovní zkušenosti. Na svých místech budou denně až do 22. prosince.   

Za vánoční dárky utratí Češi průměrně šest tisíc, desetina lidí si plánuje vzít půjčku

Číst článek

V Brně můžou lidé na kotlíky narazit například na Kobližné ulici, na České, Malinovského náměstí a také na Kapucínském náměstí. Zvoníci se během týdne objevili také v Ostravě, Krnově a Praze, pravidelně se do sbírky zapojuje také Armáda spásy v Karlových Varech.   

Kde peníze pomáhají

Kasičky jsou zapečetěné a celkový výtěžek se počítá až po skončení sbírky. V celé republice se každoročně vyberou stovky tisíc korun, které pomůžou na provoz jednotlivých center Armády spásy.

Peníze podpoří z části činnost komunitních center pro mládež i lidi bez domova. „Všechny sbírky do kotlíku Armády spásy slouží v daném městě, ve kterém jsou vybrány. V Brně se zaplatily úpravy našeho azylového domu, kde jsme mohli opravit záchody pro klienty a zároveň jsme jim mohli poskytnout štědrovečerní večeři,“ popisuje mluvčí organizace Přemysl Kramerius.

Armáda spásy ráda přivítá dobrovolníky, kteří se mohou přihlásit na oblastních centrech.

Karolína Wernerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme