Zvýšené množství bakterie listeria se našlo i v anglické slanině

V anglické slanině vyráběné v provozovně na Litoměřicku veterináři minulý týden objevili zvýšené množství nebezpečné bakterie listeria. Slanina byla okamžitě stažena z prodeje. Pokutu za nebezpečnou bakterii listeria ve svých výrobcích už dostala firma Prom-Prodej, která vyráběla sýr Baladur.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

nákup | Foto: Jan Rosenauer

Firma, jejíž jméno veterináři nechtějí před ukončením vyšetřování celého případu zveřejnit, přišla na kontaminaci anglické slaniny sama při svých kontrolách. Případ, který ohlásila, pak potvrdili i veterináři. Jak oznámil mluvčí krajské veterinární správy Petr Pilous, bylo nařízeno zastavit tuto výrobnu a provést nutná sanitární opatření.

"Současně se nařídilo stáhnout všechny výrobky. Jednalo se o tři prodejny, do nichž byla slanina dodána v celkové hmotnosti asi šest kilogramů," potvrdil Českému rozhlasu Pilous. Šlo o dvě prodejny v Litoměřicích a jednu v Terezíně. Veterináři s výrobcem zahájili správní řízení, které nejspíš skončí pokutou. Nedošlo podle nich ale k ohrožení veřejnosti. Podle krajského hygienika Josefa Trmala nebyl letos v Ústeckém kraji zaznamenán ani jeden případ onemocnění listeriózou.

Pokutu za nebezpečnou bakterii ve svých výrobcích dostala už mlékárenská firma Prom-Prodej, která vyráběla sýr Baladur. Veterináři současně zakázali výrobu závadného sýra a nechali zavřít zrající sklep v Bezděkově u Klatov. Firma zaplatí 540 tisíc korun.

"Ta pokuta se skládá ze dvou částí. V podstatě 40 tisíc bylo za ty nedostatky, které se zjistily v provozu, tedy ve větracích sklepech v Bezděkově. Půl milionu byla pokuta za nevyhovující výsledky vzorku," říká Irena Holická z Krajské veterinární správy.

Listeriózou, již způsobuje bakterie listerie, letos v Česku onemocnělo 11 lidí, z toho sedm novorozenců. Hlášen je také jeden potrat a jeden zemřelý dospělý. Loni onemocnělo listeriózou 80 lidí a 14 jich zemřelo.

Marie Matúšů, Monika Červená Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme