Zvýšení ceny cigaret o čtyři koruny příliš kuřáků neodradí, tvrdí experti

Zvýšení ceny krabičky cigaret celkově o čtyři koruny moc lidí od kouření neodradí. Upozorňují na to experti na léčbu závislosti na tabáku. Zdražení cigaret dnes schválila vláda. Od ledna 2013 by měla být krabička cigaret dražší průměrně o dvě koruny a se stejným navýšením se počítá i pro rok 2014.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

31. květen je Světovým dnem bez tabáku | Foto: FreeDigitalPhotos.net, Nutdanai Apikhomboonwaroot

Pokaždé, když podraží cigarety, přichází do ordinace Lenky Štěpánkové v centru pro závislé na tabáku více lidí. Zvýšení ceny jen o několik korun je prý ale nedonutí přestat kouřit ze dne na den.

„Čtyři koruny nejsou takový rozdíl. Spíš je to pro kuřáky impuls k zamyšlení, než by jim tenhle cenový rozdíl zabránil v tom, aby kouřili. I podle doporučení Světové zdravotnické organizace by to zvýšení mělo být mnohem vyšší. Také to vidíme v okolích, třeba západních státech,“ poznamenává Štěpánková.

Přehrát

00:00 / 00:00

Celý příspěvek redaktora Jana Hergeta si můžete také poslechnout

V Evropské unii zaplatí za značkové cigarety nejvíce Irové a Britové, a to v přepočtu až 230 korun. Naopak nejlevněji jsou cigarety k dostání v Litvě - průměrně v ceně 65 korun. A na jakou hodnotu by se musela vyšplhat cena cigaret v Čechách, aby přiměla kuřáky s touto závislostí skoncovat?

„Pro Českou republiku to bylo spočítáno přibližně na 200 korun za krabičku, aby tam byl zcela jednoznačný efekt. Ale na druhé straně, každá koruna dobrá. Jak co se týče úbytku kuřáků, tak vyšší příjmy do státního rozpočtu,“ říká Štěpánková.

Černý trh a nelegální výroba

Vláda má ale v plánu zvyšovat cenu cigaret jen o několik korun. Podle předsedy vlády a šéfa ODS Petra Nečase by razantní zdražení přesměrovalo kuřáky na levné a nekvalitní cigarety, které jejich zdraví škodí rozhodně nejvíc. Premiér přidává ještě další argument, proč není možné cigarety zdražit skokově.

„Kdyby nebylo černého a šedého trhu, tak nechť krabička cigaret stojí klidně 150 korun. já bych s tím neměl vůbec žádný problém. Nicméně všichni víme, že by to okamžitě vedlo k masovému nárůstu pašování a nelegální výroby cigaret, takže by to nic nevyřešilo,“ upozorňuje Nečas.

Až o čtyři koruny mají zdražit cigarety, daň chce vláda zvyšovat postupně

Číst článek

V souvislosti se zvyšováním spotřební daně na cigarety někteří politici upozorňují i na možnost, tuto daň jinak rozdělovat. Myslí si to třeba Boris Šťastný z ODS: „Daň z tabákových výrobků se rozplývá ve státním rozpočtu a z tohoto hlediska by bylo daleko efektivnější, kdyby daň směřovala do systému zdravotního pojištění zdravotním pojišťovnám.“

Současně dodává, že na líné tempo zdražování cigaret má silný vliv i tabáková lobby. „Lobbing tabákových firem je enormní a je evidentní, že tabákové firmy, které nemohou vynakládat peníze na reklamu ze zákona, tak mají obrovské prostředky právě na lobbing a PR tohoto typu,“ dodal Šťastný.

Z jedné krabičky cigaret jde u nás 70 procent ceny na daně. V rámci evropské sedmadvacítky je to ale skoro nejméně.

Jan Herget Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme