Zvýšení platů policistů sněmovna o rok odložila

Policisté a hasiči si budou muset na slibované razantní zvýšení platů počkat, zato politici, soudci a státní zástupci si od začátku příštího roku polepší. Poslanci totiž schválili změnu, kterou v zákoně udělal Senát. Ten odsunul zvýšení mezd ozbrojených sborů o jeden rok. Zákonodárci zároveň slibují, že další novelou si své platy rychle vrátí na současnou úroveň.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

z jednání sněmovny | Foto: Michal Krumphanzl

Senát značně zamotal hlavu vládě i poslancům. Spojení těchto dvou různých věcí - platů policistů a ústavních činitelů - označil šéf lidovců Miroslav Kalousek za "provozní havárii". Ministr financí Bohuslav Sobotka konstatoval, že schválení senátního návrhu bude mít dopad na bilanci veřejných rozpočtů.

"S žádnými přesuny finančních prostředků v rámci nyní schvalovaného zákona o státním rozpočtu nebude sociální demokracie souhlasit; je to podmínka, která je kategorická, je to podmínka, která váže na souhlas sociální demokracie s tímto návrhem rozpočtu a přirozeně váže i na pokračování této vládní koalice," řekl ve sněmovně Sobotka.

Přesto byl senátní návrh přijat. Pro přijetí této úpravy hlasovalo 109 ze 188 přítomných poslanců. Proti jich bylo 57. Zákon prosadili poslanci ODS, KDU-ČSL a US-DEU a téměř tři desítky sociálních demokratů.

Místopředseda KDU-ČSL Jan Kasal vzápětí navrhl, aby vláda okamžitě začala pracovat na novém zmrazení platů ústavních činitelů - to sněmovna odmítla. Přijala ale návrh komunistických poslanců, který vládu vyzývá, aby zpracovala novely zákonů o platech státních zaměstnanců a ústavních činitelů a předložila ji sněmovně do 30. června příštího roku.

I když sněmovna zvýšení platů policistů a hasičů o rok odložila, vláda chce příslušníkům ozbrojených sborů stejně od Nového roku přidat. Ministr financí Bohuslav Sobotka doporučil, aby se policistům zvedly platy z rozpočtu ministerstva vnitra. A jak Radiožurnálu potvrdil ministr František Bublan, pro policisty peníze od ledna najde. "Nebude to v takové výši, jak jim bylo slibováno, ale bude to podstatná částka."

Z ročního odkladu platnosti služebního zákona je Bublan zklamaný. Zdaleka v něm totiž nejde jen o platy policistů. "Ostatní ustanovení tohoto zákona jsou o tom, že by policisté měli být na vyšší úrovni - vzdělání, chování, efektivity práce, kvalifikace a podobně. Takže mě to mrzí."

Definitivně je po dnešku rozhodnuto i v jiné věci: ústavní činitelé, soudci a státní zástupci letos nedostanou 14. platy. Prezident Václav Klaus totiž podepsal zákon o odejmutí dalšího platu za druhé pololetí roku 2004 představitelům státní moci a některým státním orgánům.

Lenka Rákosová, Lucie Weissová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme