Zvýšení platů se lékaři příští rok nedočkají. Podle Hegera se musí šetřit

Lékaři a další zdravotníci už příští rok přidáno nedostanou. Počítá s tím nová úhradová vyhláška. V roce 2013 také neporostou úhrady za zdravotní péči. Zdravotní pojišťovny by za ni měly vydat maximálně tolik, kolik vyberou na pojistném. Po jednání vlády to oznámil ministr Leoš Heger z TOP 09.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Leoš Heger | Foto: Filip Jandourek

„Ten systém je pro příští opravdu v určitém deficitu a vzhledem ke zvyšování platů zdravotníků, ke kterému došlo, je potřeba brát ohled i na okolí. Zejména protože v celé řadě dalších sfér platy spíše klesají,“ uvedl Heger.

Ministr zdravotnictví dodal, že je potřeba podle jeho slov brát ohled i na okolí, tedy že pracovníkům v jiných oborech veřejných služeb platy nerostou, ale naopak spíše klesají.

Vyhláška také počítá s tím, že neporostou ani úhrady za zdravotní péči a zdravotní pojišťovny by měly vydat maximálně tolik, kolik vyberou na pojistném.

Přehrát

00:00 / 00:00

O novou úhradovou vyhlášku ministerstva zdravotnictví se zajímala redaktorka Martina Spěváčková

Podle šéfa Lékařského odborového klubu Milana Kubka nehájí ministr zdravotnictví zájmy resortu. Ani po několika letech nedokázal prosadit valorizace platby za takzvané státní pojištěnce - děti, důchodce a nezaměstnané. Situaci navíc komplikuje i plánované zvýšení DPH.

„Což vysaje ze zdravotnictví do státního rozpočtu další čtyři až čtyři a půl miliardy korun. Také proto pro to pan ministr Heger hlasoval. Budu velmi zvědav, s jakou pana ministra přivítají delegáti blížícího se sjezdu České lékařské komory,“ řekl Kubek, který nevylučuje, že se nová úhradová vyhláška odrazí na chystaném protestu zdravotníků čtyř středoevropských zemí v půlce listopadu:

„Tam jde o to zachovat zdravotnictví jako veřejnou službu dostupnou všem občanům bez ohledu na to, jestli jsou bohatí, či chudí. Pouze na základě toho, jestli zdravotní péči potřebují, nebo ne. Tento základní princip je v České republice ohrožen. A je ohrožen i v ostatních třech státech.“

Nemocnice se nechtějí smířit s rušením lůžek, chystají i protestní akce

Číst článek

Ministr Heger přinesl na vládu celkem 13 opatření, jak dál nezadlužovat systém veřejného zdravotnictví. Jedním z nich je i zpoplatnění zubních plomb. To by do systému mělo přinést zhruba jednu a půl miliardu korun. Výjimku by dostali jen rizikové skupiny obyvatel.

Další peníze má přinést rušení akutních lůžek. Zdravotní pojišťovny by také měly o pojištěnce více soupeřit.

Pomoci zlepšit kondici systému zdravotního pojištění mají pak elektronické aukce na léky a v plánu je také to, že by pojišťovny musely na internetu zveřejňovat všechny smlouvy s lékaři a zdravotnickými zařízeními.

Jana Zemanová, Martina Spěváčková, pir, Matěj Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme