Zvýšení platů se zatím dočkala jen třetina zdravotních sester

Jen třetině zdravotních sester se v červnu a červenci zvýšil plat. Ukazují to výsledky aktuální ankety České asociace sester (ČAS). Ministerstvo zdravotnictví přitom počítalo, že platy porostou v průměru o 15 procent ve všech zdravotnických zařízeních.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Oddělení ARO

Oddělení ARO | Foto: Milan Kopecký | Zdroj: Český rozhlas

Podle mluvčí ČAS Ireny Pejznochové si polepšily sestry ve fakultních nemocnicích a státních zařízeních, naopak zvýšení mezd zatím moc nepocítily sestry v některých krajských a soukromých nemocnicích.

"Situace je velmi vážná, protože z celkového počtu 89 zdravotnických zařízení, které se zúčastnily naší ankety, došlo k plnění vládního nařízení pouze v necelých třiceti procentech, což představuje zhruba 3000 sester," uvedla Pejznochová. Dodala, že kvůli tomu hrozí odchod neohodnocených sester do nemocnic, která na platech nešetří.

Sestrám prý nebudou doporučovat, aby měnily zaměstnavatele, zároveň jim v tom ale nemohou ani bránit. "My máme některé konkrétní informace, které jsme předali ministerstvu zdravotnictví, protože jako profesní organizace nemáme dostatečné páky k tomu, abychom přinutili zaměstnavatele plnit své povinnosti vůči zaměstnancům," dodala Pejznochová.

Ministerstvo: Může za to vedení nemocnic

Ministerstvo zdravotnictví tvrdí, že nemůže vynutit změnu platů v nemocnicích, které přímo neřídí. Provozovatelé těchto nemocnic ale prý slíbili, že platy svým sestrám zvýší. Na tom bude trvat i ministryně zdravotnictví Dana Jurásková. "Mohu udělat jenom to, že znovu požádám o to, aby veřejný slib slnily. Žádnou jinou pravomoc nemám," zdůraznila Jurásková.

Navýšení platů v červnu a červenci se podle ministerstva mělo týkat všech 81.000 zdravotních sester v České republice. Od 1. června rozhodla vláda o navýšení tarifních platů sester o 3,5 procenta, od 1. července pak u všech zdravotnických pracovníků o dalších 3,5 procenta. Od začátku července se navíc zdravotní sestry a porodní asistentky posunuly v katalogu prací v platových třídách. Peníze na navýšení platů poskytují zdravotní pojišťovny, které slíbily uvolnit částku 1,2 miliardy korun.

V Česku je průměrný plat sester v nemocnici 24.221 korun. Ve fakultních nemocnicích, které se řídí státními platovými tabulkami, si průměrně vydělají 27.000 korun, v akciových společnostech, kde tyto tabulky neplatí, pak 21.000 korun.

Přečtěte si také:
Královéhradecký kraj předložil zdravotníkům novou nabídku na navýšení mezd
Zdravotníci z nemocnic Královéhradeckého kraje zůstávají ve stávkové pohotovosti
Kolem navýšení platů sester stále přetrvávají otazníky
Zdravotní sestry ve fakultních nemocnicích se dočkají vyšších platů
Navýšení platů sester o 15 procent závisí na zřizovatelích nemocnic
Zdravotnické odbory: Navýšení platů by se mělo týkat všech sester
Část zaměstnanců ve zdravotnictví dostane přidáno

Martin Hromádka, Zbyněk Zykmund Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme