Švýcarsko 0:2 Česko

Zvýšení počtu žadatelů o kanadský azyl - téma dnešního jednání rady vlády pro záležitosti romské komunity

Rada vlády pro záležitosti romské komunity dnes projedná mimo jiné zvýšení počtu romských žadatelů o azyl v Kanadě. Společně s ministryní pro lidská práva a menšiny Džamilou Stehlíkovou přijde na schůzi i tajemník Grémia romských regionálních představitelů Ladislav Bílý. Chtějí zmírnit napětí, které vyvolaly výroky členů vlády o zneužívání institutu azylu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Džamila Stehlíková

Džamila Stehlíková | Foto: Marián Vojtek

Ladislav Bílý se ohradil proti vyhlášení vlády, že důvody Romů k opuštění Česka jsou převážně ekonomické. Podle něj utíkají Romové z České republiky před projevy rasismu.

"My považujeme za bezpředmětné, že to tak není. Očekávám, že to vysvětlíme, že si vyměníme informace tak, jak to vlastně skutečně. Protože ty informace jsou dostupné a každý týden se něco děje. Neonacisti pochodují, mají koncerty. To v minulých letech nebylo. Samozřejmě, že Česká republika je bezpečná země, ale jen pro určitou skupinu lidí. Pro Romy určitě ne," uvedl Bílý.

Jak Radiožurnálu řekla ministryně pro lidská práva a národnostní menšiny Džamila Stehlíková, diskuze se povede nejen o důvodech odchodu Romů do Kanady, ale také o způsobu, jak romské komunitě vysvětlit, že se v posledních letech situace mění pozitivním směrem:

"Že opravdu nejsou takové hrozby, že klesá počet rasově motivovaných trestných činů. Chystají se velké programy. Mimo jiné s použitím evropských prostředků na to, aby se zlepšila situace romských dětí v oblasti vzdělání, aby se zlepšila situace v oblasti zaměstnávání a bydlení. Že nejsou tak markantní důvody pro ten odchod."

Věra Pfeifferová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme