Zvýšení rozpočtu vysokých škol o 3 miliardy je minimum, říkají kandidáti na rektora

Oba kandidáti na rektora Univerzity Karlovy, Tomáš Zima a Jan Černý v rozhovoru pro Český rozhlas podpořili požadavek na zvýšení rozpočtu pro vysoké školy nejméně o tři miliardy korun. Rozpočet vláda projedná v pondělí 25. září, odbory na toto jednání vážou své rozhodnutí o pokračování nebo zrušení stávkové pohotovosti.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Stávající rektor Tomáš Zima se se svým protikandidátem, profesorem Přírodovědecké fakulty Janem Černým, shoduje v názoru, že podfinancování vysokých škol je ještě vyšší, než požadovaná třímiliardová částka. „Je to minimum, které je v tuto chvíli možné,” řekl Českému rozhlasu Plus Zima.

Biolog Jan Černý se vyslovil pro větší podíl financování špičkové vědy a doktorandských programů z externích zdrojů a světových grantů.

„Bylo by dobré, kdybychom vždy nemuseli dělat všechno, ale soustředili se na to nejlepší, sdíleli to mezi fakultami, a tím ušetřili finanční prostředky,“ uvedl mimo jiné Jan Černý. Univerzita by podle něj měla přitáhnout víc badatelů ze světa, kteří dokážou získat světové granty a zlepšit individuální přístup ke studentům.   

Obory, kde se Češi můžou uplatnit, podle Černého nemusí být ty nejznámější, úspěch slaví třeba v geografii, parazitologii nebo ekologii. Jako rektor by podpořil nové studijní programy, které by vyšly vstříc případným zájemcům ze zahraničí. Rektor Tomáš Zima sází spíše na anglickou verzi etablovaných studijních programů, mimo jiné v psychologii, egyptologii nebo lingvistice.

Martina Mašková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme