Zvýšení rychlosti na vybraných úsecích dálnic u ministrů neuspělo

Vláda dnes nepodpořila poslanecký návrh novely silničního zákona, který má mimo jiné zvýšit rychlostní limit na některých dálnicích na 160 kilometrů za hodinu. Ministryně spravedlnosti a šéfka legislativní rady vlády Daniela Kovářová po dnešním jednání uvedla, že kabinet návrh odmítl hlavně kvůli jeho technickým nedostatkům.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

provoz na dálnici D1 | Foto: Marián Vojtek

"Legislativní rada vlády nedoporučila vládě, aby dala souhlas s tímto návrhem vzhledem k legislativně-technickým nedostatkům a vzhledem k tomu, že některé návrhy, které ten návrh řešil, tak už jsou upraveny jiným prvním předpisem," řekla Kovářová.

Pod novelou zákona o provozu na pozemních komunikacích jsou podepsáni poslanci ODS Eva Dundáčková, David Šeich a Tomáš Úlehla. Bez ohledu na stanovisko vlády předkladatelé na navrhované úpravě trvají a chtějí ji ve sněmovně prosadit.

Ředitel dopravní policie Leoš Tržil dnes naopak ve Dvaceti minutách Radiožurnálu uvedl, že Česko dálniční úseky s vyšší rychlostí nepotřebuje. "Ty dálniční úseky ani nemáme technicky vybavené na to, aby jsme mohl účinně řešit opatření v případě nějaké nenadálé události. Myslím, že to je zbytečné a je to i proti bezpečnosti silničního provozu," řekl Tržil.

Šéf dopravní policie Leoš Tržil byl hostem Dvaceti minut Radiožurnálu. Záznam pořadu najdete v RÁDIU NA PŘÁNÍ.

Poslanecká předloha počítá se stošedesátikilometrovou povolenou rychlostí na dálnici v místech, kde není nájezd nebo sjezd z ní, včetně parkoviště, a řidič musí mít dohled alespoň 200 metrů. Podmiňuje ji také dobrým počasím a viditelností. Návrh se vedle toho také snaží vyřešit problémy s výmluvami provinilých řidičů na to, že řídila osoba blízká.

Přečtěte si také:
Budeme na dálnicích jezdit stošedesátkou?
Rychlé policejní passaty už přistihly v Praze přes 60 řidičů
Velikonoce: znovu mrtví na našich silnicích
Navzdory posíleným kontrolám umírají na silnicích další lidé
Nulová tolerance řidičům - heslo velikonočních policejních kontrol

Martin Hromádka, Václava Marešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme