Zvyšování schodku rozpočtu by mohl zabránit zákon

Schvalování návrhů, které by se mohly výrazně odrazit ve schodku státního rozpočtu, by mělo mít přísnější pravidla. Myslí si to senátorka Soňa Paukrtová. Připravila proto novelu Ústavy, podle které by se k takovým zákonům nebo pozměňovacím návrhům, nově měla vyslovit i vláda.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

senátorka Soňa Paukrtová

senátorka Soňa Paukrtová | Foto: Štěpán Kotrba

Pokud by je odmítla, pak by se v krajním případě nemohlo vůbec o zákonu hlasovat. Soňa Paukrtová potvrdila, že ji k této pasáži novely inspirovala i podzimní situace ve sněmovně, kdy poslanci postupně rozebrali takzvaný Janotův balíček úsporných opatření.

"Myslím si, že za současné situace, kdy vývoj státního rozpočtu je takový, jaký je, tak je to velmi na místě takovou pasáž zařadit. A týká se to nejen poslanecké sněmovny, ale i senátu," řekla Paukrtová.

Občanský demokrat Marek Benda se domnívá, že tento způsob nemusí být vůbec účinný. "Spoléhat se na to, že to bude vláda, kdo bude hlídat rozpočtovou kázeň mi připadá naivní, protože v minulosti to byly právě vlády, které nás vedly do dramatických schodků," myslí si Benda.

Účelnější by podle něj bylo dát do Ústavy ustanovení, jak mohou být schodky velké. "V případě, že by byly vyšší, tak by musely být schváleny nějakou kvalifikovanou většinou," uvedl Benda.

Podle sociálního demokrata Jeronýma Tejce není nové opatření nutné. "Znamenalo by jen zdržení legislativního procesu, znamenalo by jen další hádky, které veřejnost určitě nezajímají," řekl Tejc. Současný systém, kdy může zákon vrátit Senát nebo prezident, podle něj stačí.

Novelou se bude v pondělí zabývat vláda.

Igor Maňour, Veronika Malá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme