Snížení DPH u potravin? Nikdo dolů s cenou nepůjde, peníze si nechají obchodníci, namítá šéf poslanců SPD

Vládou navrhované snížení sazby DPH u potravin o tři procentní body na 12 procent bude znamenat snížení příjmu veřejných rozpočtů o zhruba 12 miliard korun. Tuto částku uspoří daňoví poplatníci, ale jen v případě, že obchodníci snížení sazby plně promítnou do cen. V diskusním pořadu Partie televize Prima to uvedl ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). V diskuzi se střetl s šéfem poslaneckého klubu SPD Radimem Fialou.

Praha (Aktualizováno: 14:28 14. 5. 2023) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tisková konference SPD

Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Ty tři procentní body jsou úspora pro daňové poplatníky o 12 miliard korun, pokud se plně projeví snížení DPH na ceně,“ řekl ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Účinnější než kontroly obchodníků je podle Stanjury tlak spotřebitelů.

Agrofert, Madeta, Kunín i Hamé. Vládní škrty sníží zemědělské dotace na nulu

Číst článek

Pokud by vláda v konsolidačním balíčku zvolila pro potraviny nulovou sazbu, byl by podle Stanjury výpadek příjmů 60 miliard korun.

Stanjura dodal, že poměrně složitou debatu vedla vládní koalice o přesunu nápojů ze sazby 15 na 21 procent. Do této sazby spadla i kojenecká voda. Podle ministra některé strany koalice silně prosazovaly vyšší zdanění slazených nealkoholických nápojů a kvůli zachování jednoduchosti systému bude vyššímu zdanění podléhat i kojenecká voda.

„V té debatě zaznívaly silné argumenty jak danit slazené nápoje. A zase v okamžiku, kdy má být jednotný systém, je dobré mít jednu sazbu,“ uvedl Stanjura.

Stanjura: Jaké konkrétní dotace škrtneme, neřeknu. Nechci, aby se proti tomu od zítřka lobbovalo

Číst článek

Předseda poslaneckého klubu SPD Radim Fiala uvedl, že by chápal navrhované snížení počtu sazeb DPH ze tří, tedy z deseti, 15 a 21 procent, na dvě (12 a 21 procent) jako zjednodušení systému, ale v konceptu přijatém vládou jde o úplný nesmysl, ve kterém nikdo nevyhraje.

Tři procentní body u DPH na potraviny si podle něj nechají obchodníci. „Nikdo z obchodníků dolů s cenou nepůjde,“ podotkl.

U zvýšení DPH na točené pivo z deseti na 21 procent se Stanjura podle svého vyjádření jednání nevyhýbá, ale nepředpokládá, že by nastala nějaká změna.

Vládní koalice chce poslancům předložit balíček 58 ozdravných opatření ve formě dvou zákonů, kdy jeden bude řešit důchodovou reformu a druhý zbylá opatření. Opoziční SPD je podle Fialy připravena návrhy obstruovat.

„Každé ministerstvo musí ušetřit. Buď zruší titul úplně, nebo sníží objem vyplácených titulů, nebo zvýší spoluúčast těch, kteří dotaci mají, a tím pádem sníží objem. A samozřejmě může docházet i ke kombinacím,“ uvedl Stanjura k tomu, jakým způsobem se bude na dotacích šetřit.

Problematické je podle něj zvýšení rodičovského příspěvku. „Také jsem říkal, že by bylo rozumné podívat se na dobu, po kterou se čerpá rodičovská dovolená. Takže podle mě musí být ta debata širší – nejen o tom, jestli částka A bude A+1, ale podívat se na celý systém podpory rodin,“ řekl.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme