70. výročí napadení Sovětského svazu připomíná oběti konfliktů

Rusko si velkou výstavou připomíná 70 let od napadení Sovětského svazu nacistickým Německem. Přehlídka je především poctou obětem konfliktu a účastní se jí také Česko.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Památník na hřbitově, kde jsou pohřbeni  rudoarmějci, kteří zemřeli při stavbě dálnice nad Vískou u Jevíčka

Památník na hřbitově, kde jsou pohřbeni rudoarmějci, kteří zemřeli při stavbě dálnice nad Vískou u Jevíčka | Foto: Filip Novotný

Přesně před 70 lety Sovětský svaz vstoupil do 2. světové války. Napadení nacistickým Německem v roce 1941 si Moskva připomíná velkou výstavou věnovanou památce obětí obou velkých konfliktů 20. století - první i druhé světové války. Akce se účastní i Česká republika, která se stará o řadu válečných hrobů Rudé armády.

Náměstek českého ministra obrany Michael Hrbata v Odpoledním Radiožurnálu připomněl, že resort má v péči se stará o 30.000 válečných hrobů, z toho 27.000 je na území Česka.

Přehrát

00:00 / 00:00

O péči o válečné hroby mluvil náměstek ministra obrany Michael Hrbata v Odpoledním Radiožurnálu

„Samozřejmě Ruská federace má u nás nejvíce hrobů, ale máme i hroby jiných zemí, které se podílely na I. a II. světové válce, tedy i hroby německé.“

Ministerstvo se kromě klasické péče o hroby vojáků pyšní čerstvě spuštěnou databází válečných hrobů v několika světových jazycích včetně ruštiny. „Databáze je ojedinělá v celé Evropě.“

Jak Hrbata také upozornil, zájemci naleznou souřadnice konkrétního hrobu, jeho fotografie i kontaktní osobu, která se o něj stará. Péče o válečné hroby byla několikrát zdrojem rozmíšek mezi Ruskem a pobaltskými státy - Moskva je kritizovala za údajně nedostatečnou péči. Hrbata uvedl, že podobná kritika na adresu Prahy se neobjevila.

„Vzájemnou smlouvu o péči o válečné hroby máme už podepsanou 9 let. Musím říci, že ne vždy byla spolupráce šťastná ze strany Ruska, trochu pokulhávala. Letos bychom měli z plánovaných 6 hrobů otevřít 4, takže nyní je spolupráce na dobré úrovni.“

Připomněl, že naše veteránské hroby z I. světové války byly hodně poničeny, často i záměrně totalitním režimem. Praha hroby legionářů mapuje a snaží se je postupně obnovovat. „Musím říci, že Ruská federace nám vychází vstříc a daří se nám to,“ uzavřel v Odpoledním Radiožurnálu náměstek ministra obrany Michael Hrbata.

Mnoho článků z historie II. světové války naleznete na našich speciálních stránách.

Milan Kopp, Lenka Kabrhelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme