Američané možná odloží stahování jednotek z Iráku

Tisíce amerických vojáků se možná dostanou z Iráku domů daleko později, než plánovaly. Přibývá totiž náznaků, že Spojené státy musejí přehodnotit harmonogram stahování bojových jednotek z této země.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Soumrak v Iráku | Foto: National Guard New York

Do konce srpna má Irák opustit padesát tisíc amerických vojáků. V posledních týdnech ale země upadla do takového politického chaosu a teroru, že se začátek stahování začíná oddalovat.

Jenom v květnu měl vrchní americký velitel generál Odierno zavelet k odchodu 12 a půl tisíce vojáků. V zákulisí se ale mluví o tom, že se nezačnou stahovat dříve než v červnu.

Stažení bojových jednotek do konce léta je plán oznámený samotným prezidentem Barackem Obamou. V praxi se mělo začít dva měsíce po iráckých volbách, aby Američané asistovali při předávání moci nové vládě.

Jenže dva měsíce po hlasování není jasný jeho výsledek, ani to, kdo bude příštím premiérem. Přibývá také teroru. Jen v pondělí zahynulo po celé zemi více než sto lidí, což je nejhorší bilance letošního roku.

Břetislav Tureček, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme