'Americký masakr končí. Budeme nezastavitelní.' Přečtěte si celý projev 45. prezidenta USA Donalda Trumpa

"Všichni Američané, v každém městě blízko i daleko, malém i velkém, od hor k horám a oceánu k oceánu, slyšte tato slova: společně vrátíme Americe její velikost." S rukou na bibli složil Donald J. Trump slavnostní přísahu a před očima milionů se stal novým pánem Bilého domu. Jakými slovy oslovil národ, v jehož čele v pátek 20. ledna stanul? Přečtěte si plné znění projevu 45. prezidenta Spojených států amerických.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nový první pár USA: Melania Trumpová pozoruje, jak její manžel Donald skládá přísahu jako 45. prezident Spojených států.

Nový první pár USA: Melania Trumpová pozoruje, jak její manžel Donald skládá přísahu jako 45. prezident Spojených států. | Zdroj: Reuters

"Předsedo Nejvyššího soudu Robertsi, prezidente Cartere, prezidente Clintone, prezidente Bushi, prezidente Obamo, američtí spoluobčané a lidé celého světa: děkuji vám.

My, občané Ameriky, se teď účastníme snahy znovu vybudovat naši zemi a navrátit její příslib všem našim lidem. Společně budeme určovat směr Ameriky na mnoho dalších let. Budeme čelit výzvám. Střetneme se s těžkostmi, ale my tu práci vykonáme.

Každé čtyři roky se shromažďujeme na těchto schodech, abychom uskutečnili spořádané a mírumilovné předání moci, a jsme vděčni prezidentovi Obamovi a první dámě Michelle Obamové za jejich laskavou pomoc během tohoto předání. Byli fantastičtí.

Washington triumfoval, vy jste trpěli

Nicméně dnešní ceremonie má velmi zvláštní význam. Protože dnes nepředáváme moc pouze od jedné vlády vládě druhé, nebo od jedné strany druhé straně – ale předáváme moc od Washingtonu, D.C. a vracíme ji vám, americkému lidu.

ONLINE: Trump složil přísahu a začal úřadovat. Podepsal už první zákony

Číst článek

Příliš dlouho se malá skupina v našem hlavním městě těšila z plodů vlády, zatímco lid nesl její břímě. Washington vzkvétal - ale lidé jeho bohatství nesdíleli. Politici vzkvétali – ale pracovních míst ubývalo a továrny krachovaly. Establishment bránil sám sebe, ale nikoli občany naší země. Jejich vítězství nebyla vaším vítězstvím; jejich triumfy nebyly vašimi triumfy; a zatímco oni oslavovali v našem hlavním městě, rodiny po celé naší zemi měly k oslavám pramálo důvodů.

To vše se mění – a začínáme právě tady a teď, protože tato chvíle je vaše chvíle: patří vám. Patří každému, kdo je dnes tady a každému, kdo se dívá, všude po celé Americe. Toto je váš den, toto je vaše oslava a tyto Spojené státy americké jsou vaše země. To, na čem skutečně záleží, není, která strana zrovna kontroluje vládu, ale jestli naši vládu kontrolují lidé. 20. leden 2017 vstoupí do dějin jako den, kdy se lidé opět stali vládci tohoto národa.

Zapomenutí muži a ženy naší země už zapomenuti nebudou. Každý vám teď naslouchá. Přišli jste sem v desítkách milionů, abyste se stali součástí historického hnutí, jaké svět dosud nespatřil. V centru tohoto hnutí je klíčové přesvědčení: že národ existuje proto, aby sloužil svým občanům.

Donald Trump během inauguračního projevu. | Foto: Reuters

Američané chtějí skvělé vzdělání pro své děti, bezpečné čtvrti pro své rodiny a dobrá pracovní místa pro sebe samé. A to jsou zcela spravedlivé a rozumné požadavky správných lidí a správně smýšlející veřejnosti.

Příliš dlouho jsme mysleli na jiné

Ale pro příliš mnoho našich občanů existuje jiná realita: matky a děti uvězněné v chudobě uvnitř našich měst; zrezivělé továrny rozeseté jako náhrobní kameny po krajině našeho národa; vzdělávací systém zaplavený penězi, ale upírající našim mladým a krásným studentům znalosti; a zločin a gangy a drogy, které ukradly příliš mnoho životů a oloupily naši zemi o tolik neuskutečněného potenciálu.

Tento americký masakr právě teď a tady končí.

Jsme jeden národ – a jejich bolest je naší bolestí. Jejich sny jsou našimi sny a jejich úspěch bude i naším úspěchem. Všichni máme jedno srdce, jeden domov a jeden překrásný osud. Slib, který jsem dnes složil, je slibem věrnosti všem Američanům.

Trumpův fanoušek | Foto: Reuters

Po mnoho desetiletí jsme obohacovali cizí průmysl na úkor toho amerického. Podporovali armády jiných zemí a přitom dovolili, aby naše armáda živořila. Bránili jsme hranice jiných zemí a přitom odmítali bránit naše vlastní. A utráceli jsme miliardy a miliardy dolarů, zatímco americká infrastruktura se rozpadá a stárne.

Přivedli jsme jiné země k bohatství, zatímco se majetek, síla a sebedůvěra naší země rozplynuly kdesi za obzorem. Naše továrny zavíraly jedna po druhé a opouštěly naše břehy, a vůbec jsme přitom nemysleli na to, jak to dopadne na miliony a miliony amerických pracovníků. Bohatství naší střední třídy bylo vyrváno z jejích domovů a pak rozdáváno napříč celým světem.

Ale to je minulost. A teď už se budeme dívat jen do budoucnosti.

„ Budu za vás bojovat, co mi bude dech stačit, a nikdy, nikdy vás nezklamu. Amerika znovu začne vítězit. Obnovíme naše bohatství. A obnovíme naše sny. “

Nová vize

My, kteří jsme se tu dnes sešli, vydáváme nový výnos, který bude slyšet v každém městě, v každém hlavním městě za hranicemi a v každé síni moci. Od tohoto dne povládne naší zemi nová vize. Od této chvíle bude Amerika vždy na prvním místě. Každé rozhodnutí ohledně obchodu, daní, imigrace, zahraniční politiky bude učiněno tak, aby prospělo americkým pracovníkům a americkým rodinám.

Musíme chránit své hranice před pleněním jinými zeměmi, které vyrábějí naše produkty, kradou naše firmy a ničí naše pracovní místa. Ochrana povede k velké prosperitě a síle. Budu za vás bojovat, co mi dech bude stačit, a nikdy, nikdy vás nezklamu. Amerika znovu začne vítězit, tak jako nikdy předtím. Obnovíme pracovní místa. Obnovíme hranice. Obnovíme bohatství. A obnovíme naše sny.

Postavíme nové silnice a dálnice a mosty a letiště a tunely a železnice všude po celé naší úžasné zemi. Odvedeme naše lidi od sociálních dávek zpět k práci – znovu vybudujeme naši zemi, americkýma rukama a americkou prací.

Budeme se řídit dvěma jednoduchými pravidly: kupuj americké a najmi Američana. Budeme hledat přátelství a dobrou vůli s národy světa – ale budeme to dělat s vědomím, že právem každého národa je mít své zájmy na prvním místě. Nechceme nikomu vnucovat svůj způsob života, chceme zářit jako příklad, který budou všichni napodobovat. Posílíme stará spojenectví a vytvoříme nová – a sjednotíme civilizovaný proti radikálnímu islámskému terorismu, který zcela vymýtíme z povrchu zemského.

„ Až bude Amerika jednotná, bude absolutně nezastavitelná. “

Základním kamenem naší politiky bude naprostá věrnost Spojeným státům americkým, a prostřednictvím oddanosti k naší zemi v sobě znovu objevíme oddanost jeden k druhému. Když otevřete svá srdce vlastenectví, nevznikne žádný prostor pro předsudky. Bible nám říká: „Jak dobré a utěšené je, když Boží národy žijí pospolu a svorně.“ Musíme jasně říkat, co si myslíme, upřímně debatovat o našich rozporech, ale vždy usilovat o solidaritu. Až bude Amerika jednotná, bude absolutně nezastavitelná.

Neměli bychom mít strach. Jsme chráněni, a vždy budeme chráněni. Vždy nás budou chránit skvělí muži a ženy v našich armádních a bezpečnostních složkách, a co je nejdůležitější, vždy nás bude chránit Bůh.

Velké myšlenky, větší sny

A konečně, musíme mít velké myšlenky a ještě větší sny. V Americe chápeme, že národ žije jen tehdy, dokud vzkvétá. Už nebudeme akceptovat politiky, kteří jen mluví a nic nedělají – neustále si stěžují, ale nic s tím neudělají.

Podívejte se na inaugurace od 19. století. Provázeli je mrtví ptáci i opilý viceprezident

Číst článek

Čas prázdných řečí skončil. Teď přichází hodina činu. Nedovolte nikomu, aby vám říkal, že něco nejde. Žádná překážka neobstojí proti srdci a boji a duchu Ameriky. Neselžeme. Naše země bude opět vzkvétat a prosperovat.

Stojíme na začátku nového tisíciletí, připraveni odemknout tajemství vesmíru, osvobodit Zemi od bídy nemocí a ovládnout energie, průmysl a technologie zítřka. Nová národní hrdost povzbudí naše duše, pozvedne naše zraky a uzdraví naše rozpory.

Nastal čas vzpomenout si na starou moudrost, kterou naši vojáci nikdy nezapomenou: že ať už jsme černí nebo hnědí nebo bílí, všichni krvácíme stejně rudou krví vlastenců, všichni se těšíme stejným skvostným svobodám a všichni salutujeme stejné skvělé americké vlajce. A ať už se dítě narodí na předměstí Detroitu nebo na větrem ošlehaných pláních Nebrasky, vždy vzhlíží ke stejné noční obloze, plní svá srdce stejnými sny a jsou prodchnuty dechem života od toho stejného všemocného tvůrce.

Donald Trump | Foto: Reuters

Takže všichni Američané, v každém městě blízko i daleko, malém i velkém, od hor k horám a oceánu k oceánu, slyšte tato slova:

Už nikdy vás nebudou ignorovat. Váš hlas, vaše naděje a vaše sny určí náš americký osud. A vaše odvaha a dobrota a láska nám navždy budou určovat cestu. Společně učiníme Ameriku znovu silnou. Společně učiníme Ameriku znovu bohatou. Společně učiníme Ameriku znovu hrdou. Společně učiníme Ameriku znovu bezpečnou. A ano, společně vrátíme Americe její velikost. Děkuji vám, ať vám žehná Bůh, a ať Bůh žehná Americe."

Dočetli jste plné znění inauguračního projevu Donalda J. Trumpa, 45. prezidenta Spojených států amerických. Mezititulky jsou redakční.

ZW ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme