Arabská liga začne podporovat syrskou opozici

Liga arabských států naváže oficiální kontakty se syrskou opozicí. V Káhiře se na tom shodli ministři zahraničí arabských zemí. Zároveň oznámili formální ukončení monitorovací mise, která na přelomu roku asi měsíc pasivně sledovala zhoršující se situaci v Sýrii.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zasedání Ligy arabských států v Káhiře

Zasedání Ligy arabských států v Káhiře | Zdroj: ČTK

Arabská liga prohlásila, že s opozicí naváže komunikaci a nabídne jí plnou politickou i finanční podporu. Zároveň panarabské sdružení odpůrce syrského režimu vyzvalo, aby se v boji proti prezidentu Asadovi sjednotili.

Namísto neúčinné pozorovatelské mise chce Arabská liga vyzvat OSN, aby do Sýrie poslala mezinárodní mírové jednotky.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zahraničně-politický analytik Českého rozhlasu Milan Slezák sleduje situaci v Sýrii

„Předpokladem toho plánu je, že bude napřed vyhlášen klid zbraní, pak teprve by mohly nastoupit mírotvorné síly, tak to známe i z jiných konfliktů, protože jinak je to úplně jiná intervence, kterou by musela schválit rada bezpečnosti OSN silnějším mandátem a k tomu se nikdo nebude mít, protože jak víme, Rusko a Čína v Radě bezpečnosti vetovaly návrh rezoluce, který vůbec nehovořil o nějaké vojenské intervenci, nicméně Rusko a Čína v tom viděly otevřená vrátka právě pro takovou intervenci,“ upozorňuje zahraničně-politický analytik Českého rozhlasu Milan Slezák.

Rusko ale podle něj nyní naznačuje, že pokud by před Radou bezpečnosti stála nová rezoluce volající po společných silách sestavených z arabských vojáků a sil OSN, hlasovalo by pro, což představuje výrazný názorový posun.

Návrh rezoluce Ligy arabských států počítá také se zastavením veškerých forem diplomatické spolupráce s režimem Bašára Asada. Arabská liga také vyzývá k důslednějšímu uplatňování hospodářských sankcí, které jsou proti Sýrii vyhlášeny od konce loňského roku.

Al-Káida se prý snaží získat v Sýrii vliv

Za syrské rebely bojující proti vládě se veřejně postavila také teroristická síť Al-Káida. Její vůdce Ajman Zaváhirí na videonahrávce Syřany mimo jiné vyzval, aby se ve svém boji nespoléhali na podporu západních zemí.

„Al-Káida byla přistižena minulý rok jaksi v nedbalkách, protože vyzývala k povstání arabského lidu proti zkorumpovaným arabským vládcům, a nikdo nepovstal na její výzvu, ale lidé povstali v rámci takzvaného arabského jara, které i když – jak se ukazuje po svobodných volbách – nemá bezprostřední cíl demokratizaci západního stylu, přece jenom je něco podstatně jiného, než chce Al-Káida,“ vysvětluje Slezák, že se Al-Káida snaží prosadit alespoň v Sýrii.

Mezi tím rezignoval šéf arabské monitorovací mise pro Sýrii, súdánský generál Muhammad Dabí. Liga arabských států jeho demisi přijala.

Syrský Homs je stále místem těžkých bojů mezi povstalci a armádou | Foto: Reuters

Generál podle Slezáka vyvodil osobní odpovědnost za selhání mise. Během svého působení navíc musel čelit kritice kvůli své minulosti v súdánském Dárfúru, dodává Slezák. Dabí byl tehdy jako šéf súdánské vojenské rozvědky jednou z osob odpovědných za brutální potlačování místního odboje.

Podle egyptské tiskové agentury MENA chtějí arabské státy jmenovat svého zvláštního vyslance v Sýrii. Stane se jím někdejší jordánský ministr zahraničí Abdalláh Chatíb.

V zemi se stále bojuje, i když v neděli syrská armáda po týdenním ostřelování omezila útoky na obytné čtvrti Homsu. Ve městě se mezi civilisty skrývají ozbrojení povstalci a vládní síly tam minulý týden zabily stovky lidí. Při obnoveném bombardování v noci na dnešek zemřeli podle serveru BBC v oblasti Baba Amro další čtyři lidé.

Milan Slezák, Břetislav Tureček, mta, Martin Matějka, Kristina Winklerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme