'Baby Docovi' hrozí trest jen za korupci, z vražd a mučení se zřejmě zodpovídat nebude

Bývalý haitský diktátor Jean Claude Duvalier by měl stanout před soudem jen kvůli korupci. Z porušování lidských práv se ale zodpovídat nemá. Uvedl to soudce poté, co předal jeho spis státnímu zastupitelství. Organizace hájící lidská práva proti tomu protestují.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý haitský diktátor Jean-Claude Duvalier | Zdroj: ČTK

Jean-Claude Duvalier alias "Baby Doc" vládl Haiti 15 let. Nastoupil po svém otci, "Papa Doc" Duvalierovi. Za jejich diktatury byly na Haiti zavražděny tisíce lidí, další mizeli beze stopy nebo byli mučeni. Duvalier mladší se překvapivě vrátil na Haiti po předloňském zemětřesení a umožnil tak své stíhání.

Pro organizace hájící lidská práva je odložení obvinění ze zločinů proti lidským právům zklamání. Bývalý diktátor ale stále může být obžalován z korupce. Za své vlády měl zpronevěřit 300 až 800 milionů dolarů.

Několik milionů z jeho kont už zkonfiskovala švýcarská vláda a plánuje je vrátit na Haiti, která je nejchudším státem amerického kontinentu.

Igor Maňour, David Koubek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme