Balt jako každoročně bojuje se sinicemi

Pohled na modrozelený koberec pokrývající Baltské moře nabízejí satelitní snímky. Plocha nebezpečných sinic je údajně větší než celková rozloha Německa. A má jít o největší zamoření od roku 2005. Pláže ale zatím v ohrožení nejsou.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pláž na břehu Baltského moře

Pláž na břehu Baltského moře | Foto: Klára Stejskalová

‚Vykvetlou‘ hladinu Baltského moře částečně rozehnaly noční bouřky. Zemský úřad v Meklenbursku dnes zveřejnil výsledky z průzkumné lodi a do vzdálenosti tří mil od pobřeží jsou koncentrace sinic menší, než se uvádělo.

Přehrát

00:00 / 00:00

O tom, jak bezpečné je koupání v Baltu, hovořila zpravodajka ČRo v Německu Klára Stejskalová v Odpoledním Radiožurnálu

Koupání na oblíbených plážích na Rujáně, Usedomu nebo ve Stráhlsundu by mělo být zcela bez problémů.

„Na druhou stranu, i když zmizí ten koberec na hladině, sinice ve vodě stále přetrvávají a například u Finska nebo Švédska je ten problém skutečně zásadní. A jak jsem třeba sama viděla při nedávné návštěvě Usedomu, moře na Baltu rozhodně není průzračné jako třeba v Turecku nebo třeba na Sardinii,“ podotýká zpravodajka Českého rozhlasu v Německu Klára Stejskalová.

‚Stoka Evropy‘

O Baltu někdy mluví jako o evropské stoce. Důvodů, proč je znečištěnější než jiná evropská moře, je několik. Jednak Balt je poměrně mělký, v průměru má hloubku jen 50 - 60 metrů. Je také protkán jednou z nejhustších námořních sítí a je v něm celá řada chemikálií ze zbraní z 2. světové války.

Co je ale nejhorší, to jsou vtékající odpadní vody plné hnojiv. Celá desetiletí do něj navíc byly vypouštěny nelegálně škodlivé látky.

A i když se v posledních letech stále mluví o ochraně Baltu a každý rok se svolávají konference, tak většina ze 14 zemí, které u Baltu leží, dodnes používají hnojiva. A například Švédsko nedávno zrušilo daň u hnojiv. Takže vody jsou stále zanášeny živnými látkami.

Sinice samozřejmě škodí mořské fauně a flóře, v moři vznikají celé mrtvé zóny bez kyslíku. Navíc silná koncentrace škodlivin má za následek, že ryby jsou kontaminovány.

Vysokou úroveň toxických látek zaznamenali odborníci i u baltských lachtanů a mořských orlů. Hodnoty u nich byly dvakrát až pětkrát vyšší než u zvířat ze Severního moře či z Atlantského oceánu.

Klára Stejskalová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme