Během protestů v Sýrii už zahynulo přes 800 lidí

Bezpečnostní složky v Sýrii se stále snaží potlačit protivládní protesty. BBC s odkazem na syrské ochránce lidských práv informuje o střelbě na západním předměstí Damašku Muadhamíja, armáda prý oblast hermeticky uzavřela. Přicházejí také zprávy o zásazích proti demonstrantům ve městech Homs, Dará a Banijás.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

jsou všechna syrská města terroristé.JPG | Zdroj: Reuters

Protivládní protesty v Sýrii začaly 18. března v Dará a rozšířily se do dalších měst. Účastníci demonstrací požadují odchod prezidenta Bašara Asada, politické svobody a boj proti korupci.

Syrská organizace Sawasiah, která sleduje dodržování lidských práv, odhaduje, že od té doby zahynulo více než 800 lidí, zatčených jsou prý stovky. Syrská vláda údaje o civilních obětech zpochybňuje a tvrdí, že během protestů bylo zabito asi sto vojáků.

Přehrát

00:00 / 00:00

O situaci v Sýrii jsme na Rádiu Česko mluvili s českou velvyslankyní v Damašku Evou Filipi.

Syrská státní média neustále opakují, že jde o protiteroristickou operaci. Podle nich za demonstracemi stojí ozbrojení zahraniční agenti. Mezi zadrženými a mrtvými jsou ale i desetileté děti.

Vojáci se vzbouřená města snaží rozdělit, tak aby se demonstranti nemohli scházet ve větších skupinách. Obyvatelé pak pouští z domovů vždy jen na pár hodin, aby si nakoupili zásoby.

V obležených oblastech nefunguje internet, mobilní sítě a často ani elektřina. BBC podotýká, že syrské úřady nevpouštějí do země zahraniční novináře, takže zprávy nelze ověřit.

Velvyslankyně ČR v Damašku: Dochází k hromadné vlně zatýkání

Zprávy o střelbě na západním předměstí Damašku Muadhamíja potvrdila na Rádiu Česko velvyslankyně ČR v Damašku Eva Filipi. „Ale je velice obtížné mít úplně přesné informace,“ uvedla.

V okolí české ambasády podle ní není patrné zhoršení bezpečnostní situace. „Centrum Damašku, kromě předměstí, žije na pohled normálním životem. Samozřejmě je cítit jistá tenze,“ popsala.

Co se týče situace v dalších městech, podle velvyslankyně se tanky z města Dará přesunuly do Homsu a Banijásu. „Dará je údajně už téměř bez vojenských sil. Jsou to ale velmi rozporuplné informace, protože my nemáme přístup k nezávislým informacím,“ uvedla.

Potvrdila nicméně zprávy, že dochází k hromadné vlně zatýkání opozičních předáků a také protivládních demonstrantů. „Tyto informace mám od svých evropských kolegů, kteří také potvrdili, že i jejich občané byli zatýkáni,“ dodala.

Martina Mašková, Helena Berková, Ondřej Bouda, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme