Boj o bustu prominenta válečného slovenského státu v Rajci nekončí

Slovenské městečko Rajec by se za normálních okolností asi proslavilo jenom svojí minerálkou. Kdyby ovšem tamní zastupitelé nedostali nápad postavit na náměstí pomník Ferdinandovi Ďurčanskému. Bývalý ministr zahraničí válečného slovenského státu je mírně řečeno kontroverzní osobnost. Kritici mu kromě jiného vyčítají podíl na protižidovských zákonech. Protesty proti pomníku trvají už měsíce. Celou kauzou se zabývala i slovenská vláda.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slovenská republika

Slovenská republika | Foto: Emanuel Macoun

Přicházím na náměstí v městečku Rajec a hledám slavnou bustu; náměstí je velké, pomníků je tady několik. Za mariánským sloupem je busta s pamětní deskou: JUDr. Ferdinand Ďurčanský, advokát, politik, publicista, narozen v Rajci 18. prosince 1906.

Miroslav Bellan z Rajce začal proti bustě Ďurčanského bubnovat jako jeden z prvních. Pana Bellana zajímá historie a nemá rád arogantní úředníky. Vůbec se mu proto nelíbilo, že rajecký primátor chce z Ďurčanského udělat slavného rodáka.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Zblízka v Rajci natočil zpravodaj Českého rozhlasu na Slovensku Vojtěch Berger

„On inicioval skoro 10 zákonů, které na Slovensku definovaly pojem Žid, a tím vlastně definovaly část občanů Slovenské republiky jako nežádoucí osoby.“

Obyčejným lidem v Rajci je celá kauza lhostejná. Jméno Ďurčanský je nijak nepobuřuje, a o tom, že má novou bustu na místním náměstí, někteří ani nevědí.

Ústřední postavou celé kauzy je rajecký primátor Ján Rybárik. V čele města stojí už 17 let a osobnost Ďurčanského má podle něj víc pozitiv než negativ. S novináři se primátor zásadně nebaví a jméno Ďurčanský na něj působí jako červený hadr.

(Štěkot psa) Pane Rybáriku, já vám jenom vysvětlím …minutu, jo? Jde mi o to, že je škoda dělat něco o vás bez vás. Takhle to bude bez vás. Nevadí vám to? (Nesrozumitelná odpověď.)

Kauzu už vyšetřuje policie

Rajecká hádka o Ďurčanského došla tak daleko, že skupina organizací podala trestní oznámení na neznámého pachatele. Důvod? Rajecké zastupitelstvo prý osazením busty propaguje hnutí potlačující základní lidská práva. Proti bustě protestoval Svaz židovských obcí na Slovensku i bojovníci proti fašismu. Samotné trestní oznámení podalo hnutí Human.

„Ferdinand Ďurčanský je nesporně osobnost, která patří do historie. Je to člověk, který například založil koncentrační tábor v Iľavě, který založil slovenskou formu gestapa – UŽB, dal jí kompetence. To jsou známé věci,“ říká čestný předseda hnutí Human Peter Marianek.

'Už nejde jen o sochu'

Těžko říct, proč na tyhle argumenty rajecký primátor neslyší a jenom sveřepě opakuje, že Ďurčanský byl správný rodák. Kritici pomníku se ale shodují v jednom: tady už zdaleka nejde jenom o jednu celkem bezvýznamnou sochu.

Dneska je to Ďurčanský v Rajci, pozítří to může být někde jinde Adolf Hitler. A kam to směřuje? Tady nejde ani tak o tu sochu, jako o to směřování,“ říká Miroslav Bellan a Peter Marianek doplňuje:

„Ferdinand Ďurčanský je v tom jen takové boční téma; tady jde o princip zachovat určité hodnoty demokracie.“

Pomoc při shromažďování historických podkladů o Ďurčanském už nabídlo i vídeňské centrum Simona Wiesenthala. Kauza pronikla do rakouských a českých médií. A vzhledem k tomu, že sdružení Human chce celou kauzu dotáhnout až před Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku, jméno Ferdinanda Ďurčanského v budoucnu uslyší i celá Evropa.

Vojtěch Berger Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme