Brahímí: Situace v Sýrii se dá vyřešit i bez vojenské intervence

Zahraniční vojenská intervence do Sýrie není nutná, věří nový zmocněnec OSN pro Sýrii Lachdar Brahímí. Pokud by k ní došlo, znamenalo by to podle něj přiznání diplomatického selhání.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Alžírský diplomat Lachdar Brahímí | Zdroj: Reuters

Ve funkci nahradil Kofiho Annana, který svůj mírový plán nedokázal prosadit. Brahímí, podle pověsti člověk, který nepodléhá vlivu velmocí, se spoléhá na diplomatické prostředky.

„Mám v úmyslu jet do New Yorku, pak do Káhiry a jednat se všemi. Není vůbec pochyb o tom, že když nezískám podporu, nedokážu vůbec nic. A také to nepůjde bez spolupráce se Sýrií.“

„Rozhodně se pokusím získat podporu všech stran. A jestli uspěji nebo ne, to ukáže jedině čas,“ prohlásil nový zmocněnec na dotaz BBC.

Brahímí se chce sejít s Asadem i jeho odpůrci, přinejmenším proto, aby lépe porozuměl situaci.

Nástup zkušeného alžírského diplomata do funkce zmocněnce pro Sýrii vítají Spojené státy, Evropská unie, Čína i Rusko.

Jeho předchůdce Kofi Annan se rozhodl rezignovat kvůli eskalaci konfliktu a kvůli tomu, že mocnosti v Radě bezpečnosti se nedokázaly v zájmu ukončení násilností sjednotit.

Rusko mezitím odmítlo vytvoření bezletové zóny nad Sýrií. Ministr zahraničí Sergej Lavrov uvedl, že takové opatření, i když by jeho cílem byla ochrana civilistů, je pro Moskvu nepřijatelné.

Žádný z členů Rady bezpečnosti OSN nyní o vznik bezletové zóny nad Sýrií neusiluje, americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová ale minulý týden uvedla, že vyhlášení zóny nemůže vyloučit.

Jitka Malá, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme