Česká nemocnice v Ugandě ošetřila za 5 let přes 140 tisíc pacientů

Před pěti lety vznikla v Ugandě česká nemocnice. V městečku Buikwe na jihu země ji provozuje Arcidiecézní charita Praha spolu s tamními partnery. Česká nemocnice za pět let existence ošetřila více než 140 tisíc pacientů a narodilo se v ní více než tři tisíce dětí.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na pediatrii v Česko-slovensko-ugandské nemocnici sv. Karla Lwangy

Na pediatrii v Česko-slovensko-ugandské nemocnici sv. Karla Lwangy | Foto: Arcidiecézní charita Praha

Volba na Ugandu padla před lety podle Petry Matulové z Arcidiecézní charity Praha proto, že jde o zemi s vysokým indexem chudoby, ale zároveň s velkým potenciálem.

„Začali jsme tam působit v roce 2001 na projektech vzdělávacích, ale viděli jsme, že když podporujeme vzdělávání, ale lidé umírají na běžné léčitelné choroby, řekli jsme si, že je dobré podpořit také zdravotnictví, a proto vznikla nemocnice,“ přiblížila okolnosti vzniku zdravotnického zařízení na jihu Ugandy Matulová.

V nemocnici pracuje téměř sto zaměstnanců a snahou je využívat především místní personál. „Sehnat ugandské lékaře nebylo ze začátku úplně snadné, v té době jsme tedy využívali hlavně lékaře z České a Slovenské republiky. Dneska se nám to ale už daří víc, máme v současné době čtyři místní lékaře. Ty se snažíme vždycky doplnit českým nebo slovenským lékařem tak, aby tento do Ugandy přijel na několik měsíců a trochu vybudoval kapacitu toho místního lékaře, pomáhal mu s dovzděláním.“

Přehrát

00:00 / 00:00

O nemocnici v Ugandě mluvila ve Světě o deváté Petra Matulová, vedoucí Centra zahraniční spolupráce Arcidiecézní charity Praha

Důležitým úkolem české nemocnice na jihu Ugandy je také šíření prevence a zdravotnické osvěty.

„Prevenci provádíme na několika úrovních. To znamená, když pacienti třeba čekají v čekárně, tak se jim věnuje osvětový pracovník, který jim rovnou vysvětluje i další momenty spojené s šířením infekcí. Mimo to máme výjezdní mobilní kliniku, která jezdí do komunit, očkuje pacienty. Tím pádem se dostaneme i k lidem, kteří by se do nemocnice nikdy sami nedostali, a během těchto výjezdních šetření také šíříme informace o prevenci nemocí,“ poznamenala Petra Matulová.

Tomáš Pavlíček, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme