Česko se dostává na okraj dění v EU, shodují se němečtí experti oslovení ČRo

Do Prahy v úterý přijede německá kancléřka Angela Merkelová. Diplomaté mluví o tom, že česko-německé vztahy nikdy nebyly na lepší úrovni. Je tomu ale skutečně tak? Jaký obraz o sobě vysílá Česká republika do zahraničí? Zůstává pro Berlín partnerem, nebo ji zařadili do klubu zemí s nevypočitatelným a nepředvídatelným chováním, do zemí, se kterými se už o zásadních tématech budoucnosti nediskutuje?

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Angela Merkelová s manželem vítají Václava Klause | Foto: Informationsamt der Bundesregierung

Kancléřka Merkelová bojuje za vytvoření Evropské politické unie, za ještě ‘více Evropy‘ na úkor národních států. Česká vláda se naopak takovému vývoji brání. Nakolik ovlivňuje česko-německé vztahy fakt, že český premiér nepodepsal fiskální pakt?

„Česká zdrženlivost ohledně rozpočtového paktu a fiskální unie nepoškozuje česko- německé vztahy, ale omezuje je. Tím, že se Česká republika, česká vláda k paktu nepřipojí, vyslala signál, že v tomto klíčovém projektu přímo nepodporuje Německo. Paradoxně, Německo a Česká republika mají docela blízké názory, pokud jde o konsolidaci veřejných financí,“ říká Kai-Olaf Lang z Nadace pro vědu a politiku, podle kterého se Česká republika dostává trochu na okraj evropského dění.

To, že se Česko dostává do izolace, si myslí i Jennifer Schevardová z německé Společnosti pro zahraniční politiku.

Přehrát

00:00 / 00:00

Před zítřejší návštěvou Angely Merkelové v Praze mluvila s německými experty na česko-německé vztahy naše berlínská zpravodajka Klára Stejskalová

„A myslím si, že nejenom v Německu, ale i v jiných státech už Česká republika není vnímána jako spolehlivý nebo konstruktivní partner. A v tom, že kancléřka Merkelová teď řekla, že se v Praze ani nebude snažit premiéra Nečase ještě přesvědčovat k podpisu fiskálního paktu, je i trošku rezignace,“ domnívá se Jennifer Schevardová.

Bude to tedy mít konkrétní dopad na česko-německé vztahy?

„Z obou zemí jen těžko bude nějaký proaktivní tandem v rámci Evropské unie. Je příznačné, že český ministr zahraničí nebyl pozván do Berlína na nedávné setkání takzvané skupiny o budoucnosti EU, kde na pozvání ministra Westerwelleho někteří ministři zahraničních věcí diskutovali o tom, jaká mohou být strategická témata a dlouhodobý vývoj Evropské unie. Nevím, jestli Česká republika v tuto chvíli patří k těm prioritním zemím, se kterými třeba Německo a jiné země chtějí diskutovat o zásadních otázkách evropské integrace,“ poznamenává Kai-Olaf Lang.

A myslíte si, že to je také jeden z důvodů, proč vlastně se Česká republika jakoby vytratila i z mediálního prostoru v Německu?

„Je pravda, že ta jakoby česká obstrukce v Evropské unii přispívá k určité – řekla bych – únavě z toho, že ‘ti Češi nebo česká vláda jsou proti EU, že nechtějí opravdovou integraci, nechtějí euro‘. A že to se nějak opakuje a potvrzuje,“ soudí doktorka Jennifer Schevardová, specializující se na česko-německé vztahy.

I další expert na střední Evropu Kai-Olaf Lang si myslí, že podobné kroky jako případné referendum o přijetí eura vysílají signál, že Česko nechce být součástí evropského jádra.

„Trošku to může vyvolávat dojem, že je to země, která na dlouhou dobu chce stát vedle.“

V tuto chvíli v České republice vůbec nejdiskutovanějším tématem je téma korupce. Je toto téma v souvislosti s Českou republikou vnímáno jako jedno ze zásadních i z pohledu zvenčí?

„Téma, které zneklidňuje ty, kteří se v Německu zabývají Českou republikou, to nejsou ty kauzy, které jsou strukturálním problémem, ale to je otázka pozastavení proplácení peněz z eurofondů. A to všechno poukazuje na to, že jsou ještě některé otevřené otázky dokonce transformace,“ uzavírá Kai-Olaf Lan z berlínské Nadace pro vědu a politiku.

Klára Stejskalová, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme