Česku hrozí pokuta kvůli směrnici o zvládání povodňových rizik

Evropská komise pohrozila Česku soudem a pokutou za chybějící zákony o předcházení povodním. Brusel totiž stále čeká na to, až se v našem právním řádu odrazí směrnice z roku 2007 o vyhodnocování a zvládání povodňových rizik.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropská komise | Foto: Pavel Novák

Komise také upozornila, že může už teď požádat Soudní dvůr Evropské unie o uložení pokuty za nesplnění povinnosti směrnici do národní legislativy převést.

Podle směrnice měly členské země do letoška předběžně vyhodnotit povodňové nebezpečí. Určit, která povodí řek a jejich přilehlé oblasti jsou ohrožené velkou vodou. Do dvou let se mají pro tyto oblasti sestavit mapy povodňových rizik a do 4 let pro ně mají jednotlivé země vytvořit plány zvládání takových ohrožení.

Komise už loni dvakrát vyzvala Česko, aby doložilo, jak se směrnice promítla do zákonů. Odpověď ale nedostala. Podobně se stejné odpovědi k povodňové směrnici nedočkala ani z Rakouska.

Oběma zemím teď hrozí žalobou před Soudním dvorem Unie v Lucemburku. Ten může už při svém prvním stání uvalit na žalovaný stát finanční sankce.

Milan Kopp, Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme