Čeští vojáci v Afghánistánu využívají nově bezpilotní letouny ScanEagle

Čeští vojáci v Afghánistánu využívají nově bezpilotní letouny ScanEagle. Stroje za 200 milionů korun dostala armáda od Spojených států z fondu na boj proti terorismu, střežit mají leteckou základnu Bagrám. Dodávka obsahuje kromě 10 letadel také odpalovací a zachytávací zařízení a řídicí centrum.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

ScanEagle v konfiguraci pro vedení průzkumu ve dne a v noci

ScanEagle v konfiguraci pro vedení průzkumu ve dne a v noci | Foto: Podplukovník Jan Šulc, Generální štáb AČR

„Primárně tento prostředek plní úkoly vzdušného průzkumu, což vede ke zvýšení ochrany českých a koaličních vojáků, kteří působí v rámci operace Resolute Support v afghánské provincii Bagrám,“ řekl Českému rozhlasu ředitel odboru vojskového průzkumu a elektronického boje ministerstva obrany, Vladimír Lank.

Podle jeho slov jde vlastně o letadélko s rozpětím křídel 3,8 metru, dlouhé přibližně 2 metry.

Přehrát

00:00 / 00:00

Bezpilotní letouny mohou sloužit k vojenskému průzkumu, ale i při živelních pohromách, zdůraznil ředitel odboru vojskového průzkumu a elektronického boje ministerstva obrany, Vladimír Lank

Může doletět do 100 kilometrů, vystoupat do výšky až 1000 metrů a ve vzduchu vydrží zhruba 20 hodin. V závislosti na konfiguraci má váhu mezi 18 – 22 kilogramy.

„Tento letoun v žádném případě není uzpůsoben a vyvinut k tomu, aby nesl zbraně. Je určen pouze a jenom ke vzdušnému průzkumu,“ zdůraznil Lank.

„Naši vojáci byli připravováni v USA, kde se zúčastnili zaškolení přímo u výrobce letounu. Obsluha jednoho stroje čítá 4 vojáky.“

Česká armáda podle Lanka počítá s dalším používáním bezpilotních letounů.

Mnohostranné využití

„Zavázali jsme se k nějakým schopnostem, které bychom měli dosáhnout v rámci NATO. A tento letoun je právě prostředek, který jednu ze schopností pomůže dosáhnout.“

Po návratu z operací není letoun určen jenom pro vojenský průzkum, ale při dodržení veškeré legislativy může sloužit i ve prospěch integrovaného záchranného systému.

„To znamená například při různých živelních pohromách a katastrofách,“ zdůraznil ředitel odboru vojskového průzkumu a elektronického boje ministerstva obrany Vladimír Lank.

Milan Kopp, Veronika Sedláčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme