Chaos v Mali končí. Nový prezident dostane čtyři miliardy dolarů na zajištění stability

Africká republika Mali vstoupila do médií vinou islamistů, kteří zničili část hrobek v Timbuktu, které jsou na seznamu UNESCO. Teď má země nového prezidenta. Ibrahim Boubacar Keita má za úkol sjednotit zemi a dohlížet na rozdělení čtyř miliard dolarů, které slíbilo světové společenství.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ibrahim Boubacar Keita zvitězil v prezidentských volbách v Mali, teď musí zemi sjednotit

Ibrahim Boubacar Keita zvitězil v prezidentských volbách v Mali, teď musí zemi sjednotit | Zdroj: Reuters

Západoafrické Mali bylo v posledních dvou letech zemí velkého chaosu; v březnu roku 2012 tam došlo ke státnímu převratu, sever země se dostal do rukou islamistů napojených na Al-Káidu ruku v ruce s Tuaregy, kteří na severu země vyhlásili nezávislý stát Azavad. Ten ovšem nikdo neuznal.

Celosvětově se islamisté v Mali „proslavili" ničením posvátných hrobek v Timbuktu, které jsou zapsány na seznamu UNESCO. Konzervativní islamisté je tehdy označili za tmářství a za pomoci krumpáčů a střelných zbraní je začali ničit.

Přehrát

00:00 / 00:00

Situaci v Mali přiblížil v Odpoledním Radiožurnálu Jaromír Marek ze zahraniční redakce

Především ale v severní části země zavedli velmi přísné islámské právo šaría, zahrnující tresty jako bičování nebo usekávání rukou. Zakázali mimo jiné alkohol, cigarety neb poslouchání hudby. Hrozilo tak, že se Mali stane baštou islámského extremismu v západní Africe.

Tento vývoj přiměl na začátku letošního roku Francii k vojenskému zásahu, 11. ledna vstoupili francouzští vojáci vojska do Mali. Následně za podpory Britů a Američanů velmi úspěšně vytlačili islamisty z území, které ovládali. V Mali působí i čeští vojáci, v rámci mise Evropské unie cvičí tamní armádu.

V zemi se teď odehrály prezidentské volby, jejichž vítězem se podle předpokladů stal někdejší premiér, osmašedesátiletý Ibrahim Boubacar Keita. Ten teď musí podniknout rychlé kroky ke konsolidaci ozbrojených sil, dohodnout se s Tuaregy, kteří stále chtějí nezávislost, a nastartovat rozvoj země, která patří i na africké poměry k těm velmi chudým.

K tomu mají sloužit zmíněné 4 miliardy dolarů, což je asi 80 miliard korun, které pro obnovu země slíbilo světové společenství.

Jaromír Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme