Clintonová: USA neuvažují o vojenské akci proti Libyi

Přísnější sankce vůči režimu libyjského vůdce Muammara Kadáffího odsouhlasily země Evropské unie. Příkrá kritika se na Kaddáfího režim snesla i na zasedání Rady OSN pro lidská práva v Ženevě, kde jednali ministři zahraničí světových velmocí v čele s Hillary Clintonovou nebo Sergejem Lavrovem.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hillary Clintonová  na zasedání Rady OSN pro lidská práva

Hillary Clintonová na zasedání Rady OSN pro lidská práva | Zdroj: ČTK

Hlavním tématem ženevského zasedání byla právě situace v Libyi, šéfové diplomacií jednali i o tom, jak zabránit možné humanitární krizi. Americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová v Ženevě prohlásila, že Kaddáfí musí okamžitě odstoupit. On a lidé kolem něj by měli být trestně odpovědní za činy, kterými porušují mezinárodní závazky.

Konkrétní činy, tedy zpřísnění sankci vůči Libyi, pak dnes přijala Evropská unie v Bruselu. Sankce vůči Kaddáfího režimu už v neděli schválila i Rada Bezpečnosti OSN, ještě předtím to učinily Spojené státy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ženevské zasedání OSN sleduje zvláštní zpravodajka Radiožurnálu Kateřina Procházková

Americká ministryně Hillary Clintonová na zasedání v Ženevě prohlásila, že všechny akce proti libyjské vládě jsou stále možné, pokud budou v zemi nadále zabíjeni nevinní občané. O konkrétní vojenské intervenci se ale nemluvilo.

Na dotaz novinářů Clintonová uvedla, že Spojené státy o vojenské akci neuvažují, a to i přesto, že v oblasti v současné chvíli přemisťují své letecké a námořní síly. USA podle ní připravují humanitární týmy a humanitární pomoc. Vojenskou intervenci v Libyi mimo jiné odmítá i český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg, který do Ženevy přiletěl večer.

Zítra by měl ministr Schwarzenberg přednést svou řeč v rámci kampaně na podporu české kandidatury do Rady OSN pro lidská práva. Česká republika se o toto místo uchází na tříleté období. Konkurenty nám jsou Gruzie a Rumunsko. O tom, kdo se do Rady dostane, se ale rozhodne až na Valném shromáždění OSN v polovině května v New Yorku.

Kateřina Procházková, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme