Dánští nadšenci odložili start své rakety

Dva Dánové dnes měli vypustit soukromě vyrobenou raketu vybavenou všemi náležitostmi skutečného vesmírného plavidla. Dvojice dánských experimentátorů nakonec ale pokus o její start odložila, a to bez bližšího vysvětlení. Na svých internetových stránkách pouze oznámila, že se pokus "s padesátiprocentní pravděpodobností" uskuteční v sobotu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Start rakety

Start rakety | Foto: NASA

Raketa nazvaná Tycho Brahe podle renesančního dánského astronoma má všechny náležitosti vesmírného dopravního prostředku - a to včetně kabiny pro posádku, kterou má vynést do výšky 30 kilometrů nad zemský povrch.

Plánovaný let má být pouze balistický, protože na oblet Země je raketa přece jen příliš malá. Zpět na zem se má pak kabina vrátit na padácích. Při prvním startu a zřejmě i dalších testovacích letech má být v kabině místo kosmonauta ale jen lidská figurína vážící 70 kilogramů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Plány dánských experimentátorů přiblížil Tomáš Přibyl ve Světě o druhé Rádia Česko

Náklady na výrobu rakety vyčíslili konstruktérští nadšenci na 300.000 dánských korun, což je v přepočtu asi jeden milion korun českých. "Je to asi stejně, na kolik v Dánsku přijde dobré auto, nebo kolik stojí klika u dveří rakety NASA," okomentoval výši nákladů jeden z autorů projektu, který dřív údajně pracoval pro subdodavatele americké vesmírné agentury.

Start devět metrů vysoké rakety se má uskutečnit z malé odpalovací rampy na baltském ostrově Bornholm. Kdy přesně, zatím není jasné. Podle konstruktérů ale zůstane takzvané okno pro start rakety otevřené až do 17. září.

Zdá se ale, že ani sami experimentátoři stoprocentně nevěří v dobrý výsledek, protože prohlásili, že se může stát, že raketa udělá ve vzduchu jen pár kotrmelců a vybouchne. "Pak uvidíme aspoň skvělou ránu," prohlásil jeden z nich, Peter Madsen.

Pokud by testovací let dopadl dobře, chtějí dánští nadšenci po čtyřech letech dalšího zdokonalování rakety sami usednout do posádkové kabiny a dopřát si výlet do vesmíru "za téměř diskontní cenu".

Jak Rádiu Česko řekl Tomáš Přibyl z časopisu Letectví a kosmonautika, případný úspěch dánské rakety ale mohl do jisté míry ovlivnit i drahé vesmírné projekty zavedených agentur.

„Třeba z toho důvodu, že toto jsou amatéři, kteří nejsou svázáni různými předpisy jako profesionální agentury a firmy, a můžou si tedy troufnout dělat takové - lidově řečeno - psí kusy, dělat si věci, které si nikdo jiný nemůže dovolit. A v tomhle může být jejich přínos,“ upozorňuje Přibyl.

„Podívejte se do historie: první automobily, první letadla, první balony, první vzducholodě a vlastně i první rakety – vždyť to všechno byly otázky amatérů. Tehdy to nebyl výzkum financovaný někým oficiálním a pouze časem se z tohoto vyvinuly vlastně předměty denní spotřeby.

„Takže tito amatéři tím svým nadšením a neokázalým přístupem mohou přinést nové technologie, nové myšlenky, nové nápady,“ myslí si Tomáš Přibyl.

Naďa Bělovská, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme